tulorajat

Kuinkas on näiden tulorajojen kanssa? Mies on töissä, eikä palkka mene lähellekään yli rajan. Minä taas opiskelen, MUTTA kesäisin olen töissä. Onko se vaan niin, että jos tienaa vaikka kahtena kuukautena enemmän kuin mitä raja on, se on lento ulos kämpästä?

Ja toinen, selittäisikö joku mitä meinaa, kun vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin. Sama asia?

Kiitti moi
3372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

liene enää merkitystä siinä vaiheessa, kun jo asut asunnossa. Saat tienata vaikka kuinka paljon. Tulorajat tarkastetaan silloin kun sinulle tarjotaan asuntoa.

Jos saat asumistukea, niin silloin sinun kannattaa kysellä asiaa sieltä mistä ko. tukea on myönnetty.

Elinkustannusindeksistä en osaa sanoa mitään.

Äänestä

Ei kesätöistä ketään rangaista.
Kun haette asuntoa, niin hakemukseen liitetään molempien verotodistukset edelliseltä vuodelta, miehen palkkatodistus ja sinun osaltasi laittaisin myös opiskelutodistuksen. Verotodistuksestakin selviää, että kyseessä on opsikelijan kesäansiot.
Asunto myönnetään hakemushetken tulojen ja tietojen perusteella. Niitä ei tarkisteta myöhemmin, eikä kämpästä joudu ulos vaikka alkaisi jo kuukauden päästä tienata kolminkertaisesti hakemushetkeen verrattuna. Onhan paljon pareja, joissa toinen on työttömänä hakemushetkellä ja sattuu saamaankin töitä jo ennen muuttopäivää. Ei niissäkään tapauksissa kukaan tarkistele jälkeenpäin tulojen muodostusta tai muuttuneita tietoja.


Se, että vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin tarkoittaa sitä, että kaiken muunkin noustessa, kuten esim. palkkojen noustessa, voidaan myös vuokria korottaa - yleensä myös korotetaankin. Korotuksista ilmoitatana kirjallisesti kolme kuukautta aiemmin.

Äänestä
  • Tämä selvensi paljon. Mukava saada välillä asiallisiakin vastauksia :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lopotoloo kirjoitti:

Kuinkas on näiden tulorajojen kanssa? Mies on töissä, eikä palkka mene lähellekään yli rajan. Minä taas opiskelen, MUTTA kesäisin olen töissä. Onko se vaan niin, että jos tienaa vaikka kahtena kuukautena enemmän kuin mitä raja on, se on lento ulos kämpästä?

Ja toinen, selittäisikö joku mitä meinaa, kun vuokra on sidottu elinkustannusindeksiin. Sama asia?

Kiitti moi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu