Suunnitelmissa matka Luxoriin ensi talvena...
Kävitkö retkellä Abu Simbelillä? Järjestitkö kyydin itse vai oliko valmis retki, jos niin minkä matkanjärjestäjän kautta? Paljonko maksoi ja kauanko kesti?
Toivottavasti pääsee lähtemään taas Egyptiin! =)
Luxorista
2
739
Vastaukset
- Luxor..
Suomalaisella matkanjärjestäjällä ei ollut sinne
retkiä mutta paikallisilta kyllä löytyy. Matkaa
senverran pitkälti että kannattaa rehdä 2pv reissu.
Itse kävin vain Assuanissa.
Toki Luxorista voi lentää Abu Simbeliin. - epyptfan
Olimme talvella Luxorissa Finnmatkojen kautta ja ainakin meidän matkatoimisto järjesti halukkaille retken Abu Simbeliin. Retken hinta oli muistaakseni 200 - 280 €. Kävimme Abu Simbelissä, mutta emme Finnmatkojen kautta, vaan paikallinen mies järjesti meille 2 päivän retken Assuaniin ja Abu Simbeliin. Retki maksoi 100 €/hlö ja meitä oli 3 henkeä. Tuo 100 €:n hinta sisälsi junaliput Luxorista Assuaniin, yöpymisen **-hotellissa, yksityistaksin käytön 2 päivälle, retket Assuanissa Philaen temppeliin, Assuanin padolle ja Kitchener-saarelle, sekä tietysti edes takaisen matkan ko taksilla Abu Simbeliin.
Matka Assuanista Abu Simbeliin taittui poliisisaattueessa, joten täytyy varautua siihen että ulkomaalainen ei voi matkustaa vapaasti kaupungista toiseen. Ilman poliisisaattuetta matka saattaa päättyä seuraavalle tarkistupisteelle, joita teitten varsilta löytyy useita.
Itse olimme tyytyväisiä Assuanin ja Abu Simbelin retkeen, samoin Luxor oli ihana, kokemisen arvoinen paikka. Menemme ensi talvena uudestaan Luxoriin. :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1047324
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163496Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333422Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411465Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?501298