Pörssin ikuinen nousu loppui.
Hyvä vaan olikin jo karannut ihan järjettömyyksiin kurssit (sille tasolle, että ei kestä yhtään negatiivista uutista) ja nyt jengi myy paniikissa vaikka hintataso olis jo suhtkoht realistinen.
Noo nousu ruokkii nousua ja lasku ruokkii laskua.
Huomaa taas hyvin ihmisten järjen juoksun...
Ikuinen nousu
12
783
Vastaukset
- Rommaus
pörssiosakkeissa on se hyvä puoli, että ne ovat monelle ns. ylimääräistä pelirahaa, joiden menetys ei sentään maailmaa kaada.
toisin on asuntonsa kuplahinnalla ostaneella tuulipuvulla. kun läävän arvo romahtaa, alkaa pankki vaatia lisävakuuksia ja kohta ulosottomies jo tanssii ripaskaa ovikelloa rimputellessaan. Sinne menee sitten kaikki.
Ennen miehet ryyppäsivät ja pelasivat talonsa korttipelissä, nyt kuutio lähtee alta väärällä ajoituksella.- eli...
kusessa oot säkin kun et enää löydä rahoja lisävakuuteen ja vuokralordi potkii sut pellolle!
- ennen kaikkea
Osittain kyseessä on myös lainasalkkujen pakkolunastuksia. Niin aivan oikein, jos vakuuden arvo laskee niin pankki lunastaa sen. Yleiset lainaehdot sekä panttausehdot kannattaa lukea. Tuularit ovat myös menneet ottamaan lainaa asuntoaan vastaan ja tosisijoittajina laittaneet sen tietenkin kehittyville markkinoille. Miten kävikään. Oletko Salarikas? Vaikka vahingonilo on pahasta niin ei näille pässeille voi muuta kuin nauraa.
- omassa asuva
ennen kaikkea kirjoitti:
Osittain kyseessä on myös lainasalkkujen pakkolunastuksia. Niin aivan oikein, jos vakuuden arvo laskee niin pankki lunastaa sen. Yleiset lainaehdot sekä panttausehdot kannattaa lukea. Tuularit ovat myös menneet ottamaan lainaa asuntoaan vastaan ja tosisijoittajina laittaneet sen tietenkin kehittyville markkinoille. Miten kävikään. Oletko Salarikas? Vaikka vahingonilo on pahasta niin ei näille pässeille voi muuta kuin nauraa.
Luin aikanaan PIRUN tarkkaan mainitsemasi laina- ja panttausehdot. Kertakaikkiaan ei ollut sitä palstan tuhnujen vouhkaamaa mainintaa lisävakuudesta.
Sinä tunnet itsesi varmaan aika pässiksi joka neljä kertaa vuodessa, kun taas ilmoitetaan asuntojen hintojen nousseen. Silloin on varmaan erityisen ahdistavaa mennä kirjaston nettipäätteelle makselemaan vuokraa. - lopettakaa jo höpinä
Ei pankilla ole mitään oikeuksia vaatia lisävakuuksia, jos vakuuden arvon lasku ei johdu lainanottajan toimista!
Tämänhän tietävät ne, jotka niitä lainapapereita ovat nähneet ja ne lukeneet. Vuokralla-asujat vain toivovat, että tuollainen vakuuksien vaatimismahdollisuus pankeilla olisi, mutta kun ei ole :) - Vuokralainen
lopettakaa jo höpinä kirjoitti:
Ei pankilla ole mitään oikeuksia vaatia lisävakuuksia, jos vakuuden arvon lasku ei johdu lainanottajan toimista!
Tämänhän tietävät ne, jotka niitä lainapapereita ovat nähneet ja ne lukeneet. Vuokralla-asujat vain toivovat, että tuollainen vakuuksien vaatimismahdollisuus pankeilla olisi, mutta kun ei ole :)Välttämättä lisävakuudet ei muodostukaan ongelmaksi vaan yksinkertaisesti kyky hoitaa lainanmaksu sovitulla tavalla. Joka viikko alkaa yt-neuvottelut jossain päin Suomea. Suomalaisilla tuntuu vain olevan todella optimistinen näkemys oman työsuhteen jatkumisesta. Jos on saneerattavien listalla ja on iso velkataakka niin siinä ei lyhennysvapaat kuukaudet tai vuodet paljoa auta. Laina on hoidettava, mutta vähän hankalaa se on ilman säännöllisiä tuloja.
- indikaattorina
Vuokralainen kirjoitti:
Välttämättä lisävakuudet ei muodostukaan ongelmaksi vaan yksinkertaisesti kyky hoitaa lainanmaksu sovitulla tavalla. Joka viikko alkaa yt-neuvottelut jossain päin Suomea. Suomalaisilla tuntuu vain olevan todella optimistinen näkemys oman työsuhteen jatkumisesta. Jos on saneerattavien listalla ja on iso velkataakka niin siinä ei lyhennysvapaat kuukaudet tai vuodet paljoa auta. Laina on hoidettava, mutta vähän hankalaa se on ilman säännöllisiä tuloja.
voi hyvin käyttää luksus hyödykkeiden kysynnän laantumista, esim. matkailu, autokauppa. Molemmat tulleet voimakkaasti alas viime vuodesta. Kuluttajaluottamusindeksi on aina kohtuuttomasti myöhässä.
- Kyselijä
lopettakaa jo höpinä kirjoitti:
Ei pankilla ole mitään oikeuksia vaatia lisävakuuksia, jos vakuuden arvon lasku ei johdu lainanottajan toimista!
Tämänhän tietävät ne, jotka niitä lainapapereita ovat nähneet ja ne lukeneet. Vuokralla-asujat vain toivovat, että tuollainen vakuuksien vaatimismahdollisuus pankeilla olisi, mutta kun ei ole :)Jos ostaa läävän ylihinnalla, on se nimenomaan pankin tarkoittama lainanottajan oma toimi.
- olipa hauska
Kyselijä kirjoitti:
Jos ostaa läävän ylihinnalla, on se nimenomaan pankin tarkoittama lainanottajan oma toimi.
sä oot vireessä
- kiinteistöihin!
Tuttu pankkineiti kertoi.
- Aloitukseen
"ikuinen nousu" on itse keksimasi termi. Oikeasti pitkalla aikavalilla osakemarkkinoilla voi vain voittaa, poislukien jonkin firman konkurssi jos on kaikki munat laittanut samana koriin (tyhmyytta).
Nyt on nahty "se" joka kolmas vuosi tapahtuva notkahdus -jonka aiheuttaja on taas kerran suuret omaisuudenhoitoyhtiot- lietsomalla paniikkia markkinoille, koska jokaisesta diiliista (osto, myynti) ne saa provisiot.
Viime kuukausien kova rummutus ostosuosituksia ja tavoitehintoja nostamalla ei sido suosituksen antajaa mitenkaan. Tata kutsutaan kurssien vedatykseksi, josta suuret jenkkifirmat ovat maksaneet huimia sakkoja jenkeissa. Tahan syyllistyvat ennekaikkea paskafirmat Merrill ja sensellaiset, ja siita ovat myoskin joutuneet maksamaan.
Enronin konkurssi on hyvin muistissa.
Osakepeli ei ole voitin/havisin-pelia, osakemarrkinoilla ostetaan ja myydaan pala kerrallaan, tapa jolla tasoitetaan seka ostohintaa etta myydessa tavoitellaan parasta hintaa. Tahan tarvitaan aikaa useita vuosia, ja jos siihen ei ole aikaa niin kannattaa pitaa rahat vaikk nollakorkoisella tililla, siita ne ei yleensa katoa kuin ulosottomiehen taskuun - todellakin ne saavat ottaa tilitasi rahat, vaikka et ole edes kertonut etta sinulla on tili.
Porssi siis nousee ja laskee, nyt on ohitettu yksi piikki ja seuraavaa odotellaan alkavaksi jo tanaan. - Ei haittaa
Kerta kaikkiaan hyvä uutinen niille, jotka alkuvuodesta möivät asuntonsa ja pistivät rahat rahastoihin ja osakkeisiin asuntojen hintarommausta odottelemaan.
Ainakin tällä palstalla on mainittuja neropatteja esiintynyt - tosin todennäköisesti suurimmalta osaltaan näitä päiväuneksijoita, jotka eivät juuri koskaan ole muuta omistaneet kuin ehkä just vaaterievut päällänsä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856