Kuukupista

hiivatulehdus

Tilasinpa netistä "mainoksen uhrina" paljon mainostetun kuukautiskupin. Olen nyt käyttänyt sitä kaksi kertaa (tosi helppo ja mukava käyttää, sen kyllä myönnän!)
Kummankin käyttökerran jälkeen on kuitenkin tullut hiivatulehdus, jota en ole ennen pahemmin sairastellut.
Ajattelinpa vain kysyä, onko muilla ilmaantunut samanlaisia vaivoja moisen "värkin" käytöstä?
Omalta osaltani (sekä läkärin neuvosta) aion lopettaa kuukupin käytön tähän.

3

521

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beatrix

      Millä saippualla peset kupin? Jos saippua on emäksistä ja/tai hajustettua, se voi aiheuttaa hiivaa. Kupin saippuan pitäisi olla hajustamatonta ja matala-pH:ista (pH miel. 3,5). Kupin sinällään ei pitäisi aiheuttaa hiivaa, koska se ei kuivata, eikä sen pinnalla kasva hiiva eikä bakteerit. Monet ovat päässeet hiivasta eroon kuukupilla, ja monet lääkärit suosittelevat kuppia hiivakierteestä kärsiville.

      Toinen vaihtoehto on, että vaivasi ei ole hiivaa ollenkaan. Diagnosoitiinko se hiivaksi? Kaikki kutina ei ole hiivaa. Joillain naisilla saattaa emättimen sorkkiminen kuukautisten aikana saada aikaan kutinaa tms, koska limakalvot ovat silloin ohuet. Tämä johtuu useimmiten e-pillereistä tai sitten muuten vain matalista hormonitasoista. Ethän aloittanut pillerien käyttöä samaan aikaan kuin kupin käyttöä?

      Huomioi vielä, että joku apteekin matala-pH-saippua (lactacyd muistaakseni) sisälsi pähkinäöljyä, joka on allergeeni. Se voi aiheuttaa kutinaa myös.

      Jos epäilee hiivan johtuvan saippuasta, kannattaa jättää se kokonaan pois tai vaihtaa johonkin muuhun. Kuppi kannattaa keittää sitten ehkä pari kertaa useammin tms.

    • CaliforniaD

      itselläni väheni huomattavasti hiiva kuppiin siirtymisen jälkeen.

      Ethän pessyt kuppia tavallisella saippualla vaan pesunesteellä, jonka ph on 3 tai 4?

      Huolehdithan myös muutenkin hygieniasta (kupin keittäminen, käsien pesu ennen-jälkeen...?)

    • ex-hiivailija

      Saippuaa ei välttämättä tarvitse kupin pesuun ollenkaan. Itsellenikin tuli pari kertaa kuukautisten loppupuolella hiiva, vaikka pesin miedolla pesunesteellä. Kun jätin sen pois, ei ole ollut mitään ongelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe