kauheaa

kebabvarras

Olen käyttänyt n.puoli vuotta nukahtamispillereitä,välillä esim.viikon kerralla,välillä olen viikon ilman,tilanteesta riippuen.Joskus tulee käytyä ns.ulkona vähän juhlimassa,n.1-2 kertaa kuukaudessa.Otin tässä eräänä yönä baari-illan jälkeen nukahtamispillerin,koska uni ei tullut silmään millään,vaikka olin maannut sängyssä jo tovin.No,uni tuli sitten hetken päästä pillerin ottamisesta,mutta se aamu!Myönnän,että olin ottanut aika monta ravintola-annosta ja arvasin,että siitä voi seurata ongelmia,mutta otin pillerin kuitenkin,koska uni ei tullut.Se ei ollut ns.normaalia krapulaa,vaan paljon pahempaa!Oli vielä illallakin heikko happi.Olin ottanut pillerin n.2 tuntia sen jälkeen,kun olin juonut viimeisen oluen.Ilmeisesti ei olisi kannattanut tällaisena yönä pilleriä ottaa,vaan pitänyt olla sitten vaan nukkumatta?Ilmeisesti aiheuttaa näinkin kamalan olon seuraavana päivänä?Kommentteja?

1

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ateisti20

      lainkaan epätavalliselta.

      Jos juot alkoholia, kannattaa käyttää nukahtamislääkkeiden sijasta jotakin sellaista nukahtamista helpottavaa lääkettä, jolla ei ole yhteisvaikutuksia alkoholin kanssa (tai joilla yhteisvaikutukset ovat vähäiset, kuten mirtatsapiini). Nämä lääkkeet eivät tosin ole yhtä tehokkaita unentuojia kuin nukahtamislääkkeet, mutta kyllä niistäkin saattaa olla apua.

      Kysypä asiaa lääkäriltäsi. Hän tosin luultavasti vastaa, ettei uniongelmaisen kannattaisi juoda alkoholia lainkaan, mikä tietysti onkin totta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      29
      2854
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2651
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      28
      2365
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      49
      1904
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1493
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1463
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1183
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1173
    9. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      71
      1015
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      958
    Aihe