Sateista päivää

Ihanaa kun sataa , luonto herää aivan uudelleen, puhkeaa kukkaansa.Sateen jälkeen päivä paistaa. Minäkin aioin lähteä pyöräilemään , mutta kun ei ole pakko niin siirsin tuonnemmaksi. Kahvipirttiin olisi voinut pyöräillä kahville , olisi maistunut varmaan hyvältä , kun olisi kastunut läpimäräksi.Tuonut munkkipussin tullessaan.Katleija-T oli reipas kun pyöräili
,sitä minäkin jäin ihmettelemään, että mikä on kun ei vastata kun sisääntulija tervehtii.Mutta tunnen minäkin ne Turkulaiset että ovat niin sisäänpäin kääntyviä että oikein hämmästyttää , kummastuttaa. Jopa joskus hymyilyttää...Toivon kuitenkin kaunista viikonloppua kaikille ja hyvää mieltä..)))


.

9

891

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katleija-T

      Sään luvattiin iltapäiväksi selkenevän. Silloin menemme hengittämään tuoksuvaa ilmaa tuonne kuntopolulle. Ei kestä kauan, kun kielo kukkii sillä kukkavanat ovat jo näkyvissä.
      Meilläpäin ovat kirsikkapuut täydessä kukassa ja omenapuun kukat aukeavat hetkessä, kunhan aurinko alkaa paistaa. On tämä alkukesä hienoa aikaa.

      • uzma-m

        Vielako tuomet kukkii ja syreenit,halusin erikoisesti kavaista Suomessa alku kesasta,siella on niin paljon luonnon kukkia.
        kyl maar turkulaiset tervehtii,ensiks ne sanoo hah ja sitten paivaa,


      • Katleija-T
        uzma-m kirjoitti:

        Vielako tuomet kukkii ja syreenit,halusin erikoisesti kavaista Suomessa alku kesasta,siella on niin paljon luonnon kukkia.
        kyl maar turkulaiset tervehtii,ensiks ne sanoo hah ja sitten paivaa,

        Kauniilla ilmalla kahvit torikahvilassa, sateen sattuessa Thaliassa Aschanin kahvilassa 2.krs. Pir sanas ja tul sitt.
        Kun sää sanot päivää ni ne voi sanno ensiks ett häh?(ai nii sääki tarkoitit, mutt sull ei ole niit pilkui koneessas) tai täh?(=mitä)Tai ne voi mulkat vaa, eikä san mittää. Mutt ei kaik ol samanlaissi, tääl asuu muhalki syntynei.


      • uzma-m kirjoitti:

        Vielako tuomet kukkii ja syreenit,halusin erikoisesti kavaista Suomessa alku kesasta,siella on niin paljon luonnon kukkia.
        kyl maar turkulaiset tervehtii,ensiks ne sanoo hah ja sitten paivaa,

        Tuo Turkulaisten tervehdys;))

        Niinkuin Sysmäläisten anteeksi pyyntö HÖH ;))

        Täällä Päijät-Hämeessä on kohta tuomien kukinta ohi,

        Sireenit alkaa aueta ja voi noita voikukkia,
        ne on sitten kiitollisia kasveja;))

        Saitko Katleija-T,sen linkin??

        Terve tuloa Uzma-m koto Suomeen.

        Näkyillään...


      • Katleija-T
        muori67 kirjoitti:

        Tuo Turkulaisten tervehdys;))

        Niinkuin Sysmäläisten anteeksi pyyntö HÖH ;))

        Täällä Päijät-Hämeessä on kohta tuomien kukinta ohi,

        Sireenit alkaa aueta ja voi noita voikukkia,
        ne on sitten kiitollisia kasveja;))

        Saitko Katleija-T,sen linkin??

        Terve tuloa Uzma-m koto Suomeen.

        Näkyillään...

        Se kalasääksin pesäkuva onkin erittäin korkealaatuinen ja kamera rekisteröi pienetkin liikkeet. Sitten vielä kun kuvaa voi Zoomata eli saa lähikuvan ja panoraamakuvan.


      • merimona1
        Katleija-T kirjoitti:

        Kauniilla ilmalla kahvit torikahvilassa, sateen sattuessa Thaliassa Aschanin kahvilassa 2.krs. Pir sanas ja tul sitt.
        Kun sää sanot päivää ni ne voi sanno ensiks ett häh?(ai nii sääki tarkoitit, mutt sull ei ole niit pilkui koneessas) tai täh?(=mitä)Tai ne voi mulkat vaa, eikä san mittää. Mutt ei kaik ol samanlaissi, tääl asuu muhalki syntynei.

        appivanhempieni luona lomalla, niin siellä kylänraitilla monet paikalliset, vanhemmat ihmiset tervehtivät sanomalla, että : "Kah, päevee!
        Minusta se oli niin hauska tervehdys, että olisin käyttänyt sitä Helsingissäkin tuttuja tavatessani, mutta silloinen aviomieheni kielsi jyrkästi. Sanoi, että puhutaan niinkuin muutkin ihmiset. Oikeassa olikin, mutta minusta oli silloin nuorempana mukava irrotella ja nähdä hölmistynitä ilmeitä.


    • että aina pitäisi humioida.On sateinen päivä meilläkin tänään,siksi kaupunkipäivä.
      Onko ju utzmakin tulossa on varman odotettu matka kun sieltä helteestä pääsee vilvoittelemaan.Meillekkin sopii tulla että kunnolla jäähtyy.
      Kahvipirttiin pyöräillessä ei tosin kastu.

      Käytiin marketisa tekemässä uusi kännykän avaus.Elisalla ei ollut samanlaista palvelua että olisin saanut heti uuden liittymän vaan käskettiin odottamaan kuukausi!!! kuukausi puhumatta puhelimeen.Mitä sinä ajassa ehtiikään pahaa tekemään kun ei mene aikaa puhelimessa.

      Eivät ne välitä kun ovat saaneet sopimuksen tehtyä kännykkäkaupasta.Sen lisäksi pitää olla toinen liittymä.

      Ehtisimpä sinne helsinkiin ennenkuin ne puut ehtii kukkia.Tämä kylmä onneksi viivästyttää.

      • se on kyllä tosi asia , mutta siinä olet väärässä että olisin huomionkipee. Se ei pidä lainkaan paikkansa. Minä lähinnä Katleijalle olin myötämielinen , hän kun meni terveyskeskukseen ja tervehti sisälläolevia ja kukaan ei vastannut,Siitä johtui minun ihmettelyni, ,Se siitä, kaunista alkavaa viikkoa ja hyvää mieltä kaikille. Sopua , rauhaa ja rakkautta,,)))))


      • bellaviitta kirjoitti:

        se on kyllä tosi asia , mutta siinä olet väärässä että olisin huomionkipee. Se ei pidä lainkaan paikkansa. Minä lähinnä Katleijalle olin myötämielinen , hän kun meni terveyskeskukseen ja tervehti sisälläolevia ja kukaan ei vastannut,Siitä johtui minun ihmettelyni, ,Se siitä, kaunista alkavaa viikkoa ja hyvää mieltä kaikille. Sopua , rauhaa ja rakkautta,,)))))

        aihe en ollut lukenut kaikkia tekstiä vaan siitä että pitäisi aina tällä ,huomata tarkoitin.Koska aina ei huomaa kukaan.

        Olin pois keskiviikosta ja toivon myös hyvää yhteishenkeä ja iiihaania päiviä.Ei aleta matkia loordia vielä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      939
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      156
      889
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      628
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      572
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      567
    10. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      37
      546
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    12. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      483
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    19. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      64
      437
    20. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    Aihe