Työttömät maisterit ;)

A.Andersen

6

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • litsi

      Eilen oli Turun Sanomissa sama juttu sillä erolla että siinä verrattiin myös amk-tutkinnon suorittaneiden työllistymistä, joka oli silti huonompi kuin akateemisilla. Musta siinäkään ei ole mitään hauskaa.

    • Ihmettelija

      Heratys!!!

      Onko sinusta suomalaisena veronmaksajana todellakin mukavaa, etta suomalaisia on tyottomana?

      Ymmarratko sen, etta mkali itse paaset toihin niin maksat heidan elamistaan veroissasi?

      Onko mielestasi jarkevaa, etta valtio kouluttaa ihmisia vaarassa suhteessa?

      Nautitko siita tunteesta jonka saat, kun sinua korkeammin koulutetut joutuvat tilastojen valossa entista useammin tyottomiksi?

      Kenen etu se on?

      • A.Andersen

        En maksa verojani Suomeen, joten siltä osin minulle on aivan sama.

        Tilannehan on se, että kun ihmiset todella huomaavat että nyt toimitaan väärin, niin edessä on oltava muutos. Tästä minä nautin.

        Siinä vaiheessa kun asiat alkavat taas olla mallillaan, niin saatan itsekin harkita palaamista Suomeen ja maksamaan veroja oikealle kotimaalleni.


    • Teekkari

      Mielenkiintoista. Tässä sinun kohdallasi kulminoituu se jonkinlainen peruskäsitys tradenomi opiskelijasta. Harmillista että kaltaisesti pilaavat asiallisen pääjoukon.

      Ensinnäkin täytyy todeta, että kannattaa tutustua enemmän itse tilastoihin eikä vain pelkkiin lehtiin. Sinulle toki suotakoon se eduksi, että olet sentään perehtynyt ammattialan julkaisuun.

      Ohessa kuitenkin pientä tilastoa.

      Tradenomien työttömyys vuosittain:
      2000: 447
      2001: 528
      2002: 867
      2003: 1250
      2004: 1505
      2005: 1537
      2006: 1652
      (lähde AKAVA, "Työttömät työnhakijat 1994/3 - 2006/3; yleisimmät akavalaistutkinnot")

      HUOMAATKO ETTÄ SUUNTA ON YLOSPÄIN???

      Perusteellinen tarkastelu edellyttäisi toki vähintään sitä, että suhteutettaisiin vuosittain valmistuneiden tradejen määriin, mutta jo yllä oleva kertoo sen että koulutusmäärä ei kuitenkaan vastaa kysyntää. Tiedätkös mitä se merkitsee?

      ps. Kannattaa muutenkin tutustua sivujen www.akava.fi tarjontaan

      • A.Andersen

        asiallinen, mutta osaava sitäkin enemmän.


      • Teekkari
        A.Andersen kirjoitti:

        asiallinen, mutta osaava sitäkin enemmän.

        Sekava olet ainakin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      47
      2973
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2751
    3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      34
      2745
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      39
      2476
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      51
      1945
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1579
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1483
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1287
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      179
      1228
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1070
    Aihe