Prahassa on todella kapea katu talojen välissä, mutta missä päin kaupunkia kyseinen katu mahtaa olla? Näyttävännäköinen...
http://www.pbase.com/image/53355643
Kapea katu Prahassa
9
2136
Vastaukset
- Tsekkimatkat
Vaikka aika paljon on katuja tullut tallailtua Prahassa, niin nyt tuli aika paha kysymys eteen. Taustalla näkyy selkeästi Kaarlen silta, eli sen lähettyviltä paikan pitäisi löytyä. Arvaisin kuitenkin, että tuo välikkö menee terassille joka sijaitsee Vanhankaupungin päässä siltaa.
Jos joku tietää paremmin, niin kertokaa ihmeessä! - tietoviisas :)
Mala stranan puolella on tuo katu, Cihelnan sivukuja. Ei sillä taida nimeäkään olla, joten virallisesti ei kadusta ole kyse. Toinen samanlainen (saattaa olla jopa kapeampi) löytyy Linnakaupungista (Hradcany), kyseessä Loretanska-kadun sivu kuja. Paksumpi ihminen saattaa juuttua kiinni :)
- Narrow man
Mahtavaa! Nyt onkin sitten taas uutta nähtävää kun tietää mistä päin lähtee metsästämään kapeata "katua".
- TIM
Näyttää kovasti samalta käytävältä, jota pitkin pääsi ainakin viime kesänä joen rannassa olevalle pienelle terassille, jolle koitimme syömään eräänä iltana. Harmi vaan, että kokki oli lähtenyt kotiin ja tarjoilijat olivat nautiskelleet Staropramenia siinä määrin asiakkaiden kanssa, ettei heistäkään ollut juuri muuta kuin sössöttämään.
Jos kyse on samasta käytävästä, niin se sijaitsee muistaakseni hieman Kaarlen sillasta pohjoiseen (tai Linnan suuntaan kuitenkin, onko se pohjoinen?) joen varressa. Muistaakseni joitan satoja metrejä Kafkan museosta Kaarlen sillalle päin siinä rantakorttelin varressa.
Paikka tuli hiukan vaivihkaa, kahden talon välissä kun se on, mutta näkösällä oli kyllä menut. Toisella puolella katua oli muistaakseni jotain pientä puiston tapaista, tai paremminkin pieni vihreä aukio, jolla muutama puu. En ole tästä aivan satavarma kuitenkaan.- TIM
Lisään vielä edelliseen, että siis samalla puolella jokea ollaan kuin missä Linnakin on (nokkela arvasikin viittauksestani Kafkan museoon). Tämä puoli muistaakseni on se uudempi puoli Prahaa? Mala Strana?
- Narrow man
TIM kirjoitti:
Lisään vielä edelliseen, että siis samalla puolella jokea ollaan kuin missä Linnakin on (nokkela arvasikin viittauksestani Kafkan museoon). Tämä puoli muistaakseni on se uudempi puoli Prahaa? Mala Strana?
Tuosta http://www.hot-maps.de/europe/czech_republic/prague/homeen.html näkee hyvin mihin tuo Mala Strana sijoittuu.
Nopeasti löytyi Cihelnan sivukuja, jossa tuo kapea "katu" sijaitsee Kaarlensillan "yläpuolella" tuosta kartasta katsottuna.
Samaten löytyi Loretanskan katu linnan kupeessa, jota pitkin kävelin viime matkallani ja taisinpa nähdä siellä yhden kapean "kadun" tai pikemminkin portaikon. Kapeikosta näkyi hienosti Petrinin kukkulan Mini Eiffel. - tietoviisas :)
Narrow man kirjoitti:
Tuosta http://www.hot-maps.de/europe/czech_republic/prague/homeen.html näkee hyvin mihin tuo Mala Strana sijoittuu.
Nopeasti löytyi Cihelnan sivukuja, jossa tuo kapea "katu" sijaitsee Kaarlensillan "yläpuolella" tuosta kartasta katsottuna.
Samaten löytyi Loretanskan katu linnan kupeessa, jota pitkin kävelin viime matkallani ja taisinpa nähdä siellä yhden kapean "kadun" tai pikemminkin portaikon. Kapeikosta näkyi hienosti Petrinin kukkulan Mini Eiffel.Mala strana on suomeksi Pieni puoli. Alue itse on vähintäänkin yhtä vanhaa kuin Vanhakaupunki, jopa vanhempaa. Prahan Uusikaupunki on sitten aivan muualla, siis siellä Vanhankaupungin puolella.
Erinomainen karttamateriaali löytyy osoitteesta:
www.mapy.cz
Siellä voi zoomailla kohdetta lähemmäs ja nuolilla siirtyä eri suuntiin, ja kun klikkaa nappia "Letecka", saat näkyviin ilmavalokuvan alueesta. Samoin siellä on GPS yms. nappulat :)
Nämä molemmat mainitsemani kujat ovat sen verran kapeita,etteivät ne oikein talojen välistä erotu, ilmakuva kun on aina otettu sen verran vinosta kulmasta, jotta kapean kujan kohdalla näyttäisi olevan talojen katossa pelkkä varjo.
Cihelna-kadulla (katu=ulice) etsimäsi kuja jokatapauksessa on, pikemminkin Kaarlen sillan päässä Cihelnaa, kohdassa jossa katu näyttää pieneltä aukiolta. - Virva K.
tietoviisas :) kirjoitti:
Mala strana on suomeksi Pieni puoli. Alue itse on vähintäänkin yhtä vanhaa kuin Vanhakaupunki, jopa vanhempaa. Prahan Uusikaupunki on sitten aivan muualla, siis siellä Vanhankaupungin puolella.
Erinomainen karttamateriaali löytyy osoitteesta:
www.mapy.cz
Siellä voi zoomailla kohdetta lähemmäs ja nuolilla siirtyä eri suuntiin, ja kun klikkaa nappia "Letecka", saat näkyviin ilmavalokuvan alueesta. Samoin siellä on GPS yms. nappulat :)
Nämä molemmat mainitsemani kujat ovat sen verran kapeita,etteivät ne oikein talojen välistä erotu, ilmakuva kun on aina otettu sen verran vinosta kulmasta, jotta kapean kujan kohdalla näyttäisi olevan talojen katossa pelkkä varjo.
Cihelna-kadulla (katu=ulice) etsimäsi kuja jokatapauksessa on, pikemminkin Kaarlen sillan päässä Cihelnaa, kohdassa jossa katu näyttää pieneltä aukiolta.Kapeakatu (onko se sen todellinen nimi???) on aivan ihana! Mieheni kanssa kävimme siellä, eikä meinattu mahtua alas, niin kapea se on! Oli niin romantista olla siellä vanhojen talojen keskellä. Harmi ettei meillä Suomessa ole sellaisia!
- -Neppari
melkein samanlainen kuva kyseisestä "kadusta". Tuohan ei tosiaan mikään varsinainen katu ole vaan se johtaa ravintolan terassille Vltava joen rantaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2364135Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t472877Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401820- 1091757
Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991711Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161579Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e521540- 151490
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1731457Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251272