Mitäköhän on mahtanut tapahtua jyväskyläläiselle Pentti Tapani Linnannolle? Surmattu? Tehnyt itsemurhan? Aloittanut uuden elämän jossain muualla? Linnanto oli kadotessaan 28-vuotias. Linnanto nähtiin viimeksi 25.1.2001, kun hän poistui asunnoltaan Jyväskylän Roninmäentieltä.
Tietääkö kukaan mitään Linnannon taustoista?
Poliisi-TV:ssä oli tästä katoamisesta aikoinaan juttua sekä viimeisimpänä viime viikonlopun Ilta-Sanomissa.
Tietääkö kukaan mitään Linnannon taustoista?
Poliisi-TV:ssä oli tästä katoamisesta aikoinaan juttua sekä viimeisimpänä viime viikonlopun Ilta-Sanomissa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vuonna 2001 kadonnen kohtalo selviämässä
28.1.2009 14:54
Poliisi on käynnistänyt henkirikostutkinnan vuonna 2001 kadonneesta Tapani Linnannosta.
Viimeinen havainto Pentti Tapani Linnannosta on lähes kahdeksan vuoden takaa, 25.1.2001. Nyt poliisi on edistynyt tutkimuksissaan suurin harppauksin.
Poliisi epäilee, että Linnanto surmattiin Jyväskylässä ja ruumis kuljetettiin Längelmäelle. Useita henkilöitä on otettu kiinni surmatyön selvittämiseksi.
Poliisi on löytänyt maastoetsinnöissään ruumiin jäännöksiä. Niitä löytyi jo vuonna 2002, mutta silloin poliisi ei osannut yhdistää niitä Linnanoon. Nyt henkilöllisyys on varmistettu.
Poliisi aloitti Längelmäellä syksyllä 2008 laajemmat etsinnät, joissa löytyi lisää jäännöksiä ja Linnannon omaisuutta.