Verorahat menevät kyllä väärään osoitteeseen kun valtio tukee rahallisesti steiner-kouluja (vai onko se kuntakohtaista?). Pitäisi saada päättäjien tietoisuuteen totuus näistä kouluista! Jokainen saisi ihan omasta pussistaan maksaa jos haluaa lapsensa huuhaa-oppeihin.
Haluatko rahallisesti tukea steiner-kouluja?
8
509
Vastaukset
- nettomaksaja
Joo, laitetaan vaan kaikki veroraha korvamerkityksi. Alkaisivat steinerkoulutkin saamaan enemmän rahaa.
Sinunkin verorahoistasi muuten menee ties kuinka monituhatkertaisesti suurempi osa tukemaan Euroopan köyhiä valtioita - kuten Englantia - kuin steinerkkouluja.- hipsu
Koska annan rahani mielummin vaikka Englantiin, kuin ihan huuhaa-toimintaan. En väitä etteikö steiner-koululaisten vanhemmat maksa veroja, mutta on täällä muutama steiner-hörhö palstallakin kertonut, että nokian insinöörejen pitäisi jättää työt ja alkaa kalastaa. Niinpä jos muidenkin ajatusmaailma on kovin kilpailuyhteiskunnan vastainen, niin eivät taida teidän rahat riittää ; )
- ei oo hyvä
hipsu kirjoitti:
Koska annan rahani mielummin vaikka Englantiin, kuin ihan huuhaa-toimintaan. En väitä etteikö steiner-koululaisten vanhemmat maksa veroja, mutta on täällä muutama steiner-hörhö palstallakin kertonut, että nokian insinöörejen pitäisi jättää työt ja alkaa kalastaa. Niinpä jos muidenkin ajatusmaailma on kovin kilpailuyhteiskunnan vastainen, niin eivät taida teidän rahat riittää ; )
Pitäis ehkä laittaa viestiä päättäjille siitä, että ei verorahoja steinerkoululle. Pitäs hoitaa jotenkin pois alta. Joko kaikki pistää viestiä erikseen tai sit tehään joku joukkokirje...
- Tuima mies
Muistan lueskelleeni steinerilaisuudesta juttuja Ultra-lehdestä, joka on rajatiedon huuhaa -lehti. Steinerin oppeihin liittyy niin kummia juttuja, ja opetussuunnitelmakin pohjautuu näihin oppeihin. Kannattaa ottaa kansanedustajiin yhteyttä, että saadaan steinerkoulujen valtionapu lakkautettua!
- poikkeamme...
muista :D
Meillä kaupunki pienensi jälleen avustuksiansa ja me vanhemmat maksamme tukimaksua ja teemme talkootöitä yhdessä lastemme kanssa ja niillä pystymme ylläpitämään koulun toimintaa :)
Joten pitäkää vain verorahanne minun puolestani. Eikös sille toiminnalle ole joku oma termikin? Veronkierto tms. ;) - ei oo hyvä
En varmaan enää yllätä tällä palstalla sanomalla, että minä nyt jos saisin päättää niin en verorahojani pistäisi Steinerkouluun. Mutta kun jos päättäjät on niin päättäneet ja verot kun on kerta maksettava, niin pakko tämä tilanne on vain hyväksyä. Minä en vain ole kovin innostunut siitä. No onneksi ei mun tarvitse olla antamassa muuten rahojani steinerkoululle, jos kerta muutenkin riittää tukijoita. Ei sota yhtä miestä kaipaa.
- filosofi
Kuten varmasti tiedät: steinerkoulu tulee valtiolle keskimäärin halvemmaksi. Oppilasmäärän mukainen valtionosuus on useimmissa steinerkouluissa suuruudeltaan 90% peruskoulujen saamasta osuudesta. Lisäksi noin puolet valtionapua saavista steinerkouluista ei saa kuntaosuutta lainkaan. Vanhemmat ovat kuitenkin samanlaisia veronmaksajia niin valtiolle kuin kunnallekin. Ja osa steinerkouluista on rakentanut myös koulurakennukset omarahoitteisesti. Säästöä tästäkin. Vanhempien varainhankinta ja tukimaksut ovat siis jo nyt oleellinen osa steinerkoulujen rahoitusta. Valtionosuuden pienentäminen veisi steinerkouluja enemmän elitistiseen suuntaan, mikä taas ei ole koulutuspoliittisesti toivottavaa.
- RudolfSteiner
maksavat myös sinun tollosi "peruskoulutuksen".
Se että lapsi käy steinerkoulua ei vapauta lapsen vanhempia valtionverotukselta - korjaa jos olen väärässä. Peruskoulu on "perusihmisille" ihan hyvä paikka, mutta mites sillon, kun "perus" eli keskinkertainen ei kelpaa???
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843