Mietin tässä, että olenkohan menossa alkoholismin suuntaan.. En nykyisin vedä hirveitä kännejä kerralla (kuljen tosi harvoin ulkona), mutta saatan ottaa n.3-4 kaljaa kotona iltaisin (oli sitten arki tai viikon loppu)ja useampana päivänä peräkkäin (mikä käytännössä on n.4-5pv. Illalla/ iltapäivällä tulee vaan himo saada nollattua päivä ja saada kotityöt siedettäviksi.
alkoholistiksikko?
4
508
Vastaukset
- menossa siihen
suuntaan, koska itsekin olet huolestunut. Lue jotain asiaa koskevaa kirjallisuutta, sieltä ehkä löydät tutkimustuloksia ja vastauksen kysymykseesi.
- suolaa, suolaa
Sama meno. Six päck olutta per ilta ( 0,5 litraa siideriä alkuun). Viikonloppuna enemmän. Ei kyllä kiinnosta luokitukset alkoholisti vai ei, räkäkännissä ei tule örvellettyä, luokituksille ihan sama. Duunit hoidetaan, duuniin jos on meno niin aamulla on selvä etc.
Huolettaa vain että kestääkö elimistö vuosi vuoden jälkeen (yksilöllistä: kova deeku vetää kossupullon tai 2 per päivä vuosia ja kärsii vain kännistä ja rankan juomisen aiheuttamasta "rantojen mieheksi" tulemisesta, huonommat sisuskalut omaava saa haima/maksatulehduksen alta aikayksikön jo 6-8 öl per ilta tahdilla, kun nykii joka ilta.)
Lottopeliä. (Alkoholiriippuvuuden toki kehittää jokainen). - hätää..
Jos nollaukseesi tosiaan riittää tuo sinun mainitsemasi 4pulloa olutta, niin olet VIELÄ ihan normi..
Ainoastaan tuo jokapäiväinen käyttö on ehkä pienoinen merkki ongelmasta.
Nyt sinun kanattaa ottaa jänistä sarvista ja yrittää muuttaa alkoholi tottumuksiasi.
Ensimmäinen neuvo näin "kylmiltään" on, että vähennä.....älä juo viikolla...yritä sitä edes.
Ja täältä foorumin toisesta päästä voin sanoa, että kunpa neljä kaljaa vielä nollaiskin päivän....mutta ei..
Joskus neljä tuoppia toi "rauhan", mutta nykyään iso-leijona voi olla vaikka ihan normi juttu tälläi tiistai-ehtoona!!????
Elikkä juoppojen laulu tähän: "Työni hoidan, kaiken teen, mutta silti jokaehtoo kossun veen"
Hienoa, että olet asiaa miettinyt ja ilmeisesti haluat tehdä sille jotain....GOOD!..viddu dee!!!!
Ps. se aine kun vaan jotain meistä vie.....ja pahasti! Se pyrkii ruokkimaan itse itseään ja kasvattamaan merkitystään, kunnes ihmisen elämään ei enää muuta mahdu. Ellei jotakin tule väliin.
Huolestuttavia oireita ovat mm. alkoholin mieliteko, jatkuva käyttö ja päiväjärjestyksen ohjaileminen siten, että juominen mahdollistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t475296Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo753190Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel203038HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1432901Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L302158Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi441726Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962281649Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k911605Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N4141361Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2551269