moi kaikille.
Olen ehkä muuttamassa 6 vuotta tuntemani kaverini kanssa yhteiseen asuntoon. Olen kuullut hieman ristiriitaisia ajatuksia tästä joten, haluaisin kysyä teiltä joilla on kokemusta että voiko tämä vaikuttaa huonosti ystävyys suhteeseemme??
kiitos etukäteen vastanneille!
kimppakämppään?
5
417
Vastaukset
- lähes
satavarmasti tuolla menetelmällä. Hengailette yhdessä minkä toisianne jaksatte, ja asutte erillään, paljon fiksumpaa sillai. Mulle ainakin yksityisyys on niin tärkeä asia, etten luopuis siitä mistään hinnasta, pakko saada olla rauhassa ja lepuuttaa hermojansa ja antaa akkujen latautua ihan yssiksensä.
- Kahjo.
myös vanhempasi erillään toisistaan?
Vai oliko vain isäsi avioliitossa? - kokemusta on
Olen opiskeluaikana ja myöhemmin ulkomailla ollessani asunnut useampaan otteeseen kimppakämpässä. Suuria ongelmia ei ole ollut, paitsi silloin eka kerralla kun asuin hyvän ystävän kanssa. Vuoden jälkeen alkoi tuntua, että ystävyyttä on liiankin kanssa. Me kun vielä opiskelimme samassa laitoksessa ja kävimme läpi samoja kursseja.
Sen jälkeen olen asunut outojen ihmisten kanssa. Toisten kanssa olen ystävystynyt asumisen aikana, toisten kanssa en, mutta sekään ei ole ongelma. Riitaa ei ole tullut kenenkään kanssa, sillä jos ei luonteet sovi, niin oikeastaan ei ole pakko olla yhdessä. Alusta lähtien on yhteisten tilojen siivous ja keittiön käytöstä sovittu. Eli yhteiset tilat siivotaan vuoroviikoin, molemmilla on omat ruokatavarat, tiskit tiskataan heti syönnin jälkeen. Astiat ovat olleet yhteiset, mutta koska tiskivuoria ei ole ollut ei niistäkään ole ongelmia ole tullut. Isosta vierasjoukosta ja juhlista on sovittava etukäteen. Itse olen mieluummin itse lähtenyt kylään kuin jäänyt kämppiksen juhliin kuokkimaan, jos porukassa ei ole ollut minun tuttuja. Eli mieluummin täysin vieras, jolle kehtaa helpommin sanoa. Ja selvät säännöt heti aluksi.- sitä ei kestäis
nuorenahan sitä sietää kämppä asumistakin,aikuisena harvemmin.omia opiskeluaikojani muistellessa ei tulis mieleenkään asua kimppa kämpässä aikuisena nykyisin, olet lienee nuori kuitenkin kuin tälläisiä kyselet?
- nero
sitä ei kestäis kirjoitti:
nuorenahan sitä sietää kämppä asumistakin,aikuisena harvemmin.omia opiskeluaikojani muistellessa ei tulis mieleenkään asua kimppa kämpässä aikuisena nykyisin, olet lienee nuori kuitenkin kuin tälläisiä kyselet?
23v molemmat ja opiskelemme eri oppilaitoksissa. Aika huonolta vaikuttaa nyt tämä idea :/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840