Näin tänään täällä Ruotsissa saamenkielisistä uutisista että Lordi kunniotti euroviisuissa saamelaisia juuriaan käyttämällä neljäntuulen hattua, jota myös kutsui pyhäksi vaatteeksi. Mielipiteitä? En itse ole saamelainen mutta yleisesti kultturista kiinnostunut.
Lordi
3
899
Vastaukset
- noaide adja
ei kai se SAAMELAISIA juuriaan kunnioittanut vaan lappia yleensä.ihan kiva juttu, vaikka lakki olikin turistimassatuotantoa ja suurin osa suomalaisista yhdistää sen enemmänkin LAPPILAISIIN ja lappiin enemmän kuin saamelaisiin...sivistystä sivistystä.. siittä pyhyydestä sanoi sen verran että toivottavasti kukaan ei ottanut onkeensa koska se on vähän niinkuin "pyhä asia" saamelaisille.. tuskimpa siitä kukaan loukkaantu, minusta se oli hauskaa.
- .........
Olen samaa mieltä tuosta noaide adja:n kanssa. Saamelaisena ja naisena voisin todeta etten ainakaan itse loukkantunut asiasta mitenkään. En kyllä tosin muutenkaan ota mitään henkilökohtaisena loukkauksena mikä liittyy saamelaisuuteen...
- Normála?
Ihan mukavaahan se vain on jos joku josaki meikäläisiäki "mainostaa" positiivisesti, kyllähän tuo viisuvoitto itsestä tuntui ainaki positiiviseltä ihan suomen saamelaisena, tyttärenä, äitinä ja ihmisenä sen kummemmin lokeroimatta, heh!=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh982361Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1901939- 1841527
- 82942
- 249932
- 62809
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol11806- 55712
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako213653Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </349631