Miten voi olla mahdollista, ettei siivousfirmoissa lasketa Stora Ensolla tehtyä työtä työkokemukseksi?! Onko kenelläkään tietoa asiasta?
Palkka mulla muuten nousisi parin kk päästä. Mutta kun stora enson siivoustyötä ei oteta huomioon, niin palkannousu siirtyy kuukausilla. Eli sillä määrällä mitä olen Stora Ensolla tehnyt töitä. Siivoustyötähän sekin on helvata. Paremmalla palkalla!
Palkka mulla muuten nousisi parin kk päästä. Mutta kun stora enson siivoustyötä ei oteta huomioon, niin palkannousu siirtyy kuukausilla. Eli sillä määrällä mitä olen Stora Ensolla tehnyt töitä. Siivoustyötähän sekin on helvata. Paremmalla palkalla!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse hain L&T:lle töihin ja he ilmoittivat että muualla tehty siivoustyö ei käy heillä kokemuksesta. Kokemusta kun oli kertynyt jo 5 vuotta niin haistatin pitkät paskat. Koulutustakin 2 ammattitutkinnon verran alalta. Mitäköhän ne tarjos palkkaa, en edes muista enää mut soittelivat kyllä parikin kertaa perään...
Käsittääkseni tämä ei ole työehtosopimuksen mukaista.
kesätöissä tms pätkässä siellä töissä?
Silloinhan ne eivät kartuta kokemusvuosilisiä jos työsuhde ei ole kestänyt väh 6kk.
Ja riippuu varmaan myös siitä mitä sä siellä tehtaasa oot tehny? Voihan se olla et esim. tehdashallien letkutus ei käy, mikä nyt on ihan luonnollista.
TES:ssä on määritelty lisät eikä mikään l&t tai mikää muukaan firma voi olla maksamatta niitä jos työntekijä on niihin oikeutettu. Tosin eivät kyllä itse niitä pahemmin mainostakaan..
Yksityiset siivousliikkeet ottavat huomioon vain muissa siivousliikkeissä tulleet vuodet kun lasketaan kokemusvuosilisät.Se on tyhmä asia.Itselläni oli viiden vuoden palvelus valtiolla eikä minullekaan laskettu niitä kokemusvuosilisiksi.
lasketaan kokemukseksi, mikäli sitä työtä on kestänyt sen yli 6kk ja on ollut nimenomaan siivoustöissä, esim. toimistoja, sosiaalitiloja jne..
Yksityiset siivousfirmat eivät ota huomioon valtion tai kunnan palveluksessa oloaikaa.
minulla ainakin on hyväksytty.
Olen ollut valtion että kunnan palveluksessa ja loppuajan kolmella yksityisellä. Aina on hyväksytty valtion että kunnan palvelussuhteet, myös osa-aika ja lyhyet työsuhteet yksityisen palveluksessa kokemusvuosina. Jos kuulut liittoon, tarkista asia. Voit saada takautuvasti sinulle kuuluvat kokemusvuosilisät, jos yksityinen on tehnyt virheen siinä, ettei ole hyväksynyt ja kuitenkin ne kuuluu hyväksyä. Parempi tarkistaa ammattiliitosta asia.
ISS:llä hyväksyivät Stora Enson työn ikälisään. L&T :llä taas eivät. Kummaa hommaa. Ammattiliittoon en kuulu joten turha kysyä sieltä apua. Pitäis kait sitten liittyä. Muutenkin tuntuu et L&T:llä "kusettavat" siivoojia palkoissa ym.