Juoksut??

???

Mulla on 1,5 v Suomenlapinkoira tyttö. Ekat juoksut tuli viime syksynä. Eilen huomasin juoksujen alkaneen (verta). Mutta nyt kun hauvalle ei housuja ole jalassa ollut niinb ei varta kuitenkaan ole tullut lattioille mihinkään. Paperilla äsken pyyhein alapäätä niin verta tuli ihan vähän. Mietein vain, kun ei alapääkään ole YHTÄÄN turvonnut kuten yleensä koirilla juoksujen aikana. Onkohan nyt silti juoksut? Eikö tuo alapää turpoa aina juoksujen aikana kuitenkaan vaiko? :O :O

5

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilmeisesti juoksu on. Aina ei turpoa. Eräs vanha kasvattaja aikoinaan sanoi tuollaista ns. heikoksi juoksuksi. Tiedä sitten. mutta juoksu kyllä sillä mielestäni on. Aikakin passaa.

      • Juu juoksu varmasti on, ja useat koirat turpoavat vasta niinsanottuina "parhaina päivinä". Mullakin on yhellä koiralla ollut viikon jo juoksu ja nyt vasta oalkaa turpoamaan.


      • aloittaja.

        Ehkäpä kisunpennun näkeminen tuttavanluona kyläillessä laukaisi juoksut? 3kk ikäistä pikkukisua kun tuo nuoli ja paijaili.


    • ...

      Housujen pitäminen on yleensä tarpeen vain nuorilla koirilla, jotka eivät tiedä kuinka timia ensimmäisessä tilanteessaan tai koirilla jotka eivät itse huolehdi hygieeniastaan. Normaalisti koira huolehtii itse alapäänsä puhdistuksen nuolemalla, joten housut ovat normaalissa tilanteessa tarpeettomat, verta ei tipu lattioille, vaikka housuja ei ole.

      Ulkoiset sukuelimet turpoavat yleensä vasta juoksujen loppupuolella, kun varsinainen kiima on korkeimmillaan.

      • waippahousu

        ..kuten niin moni muukin asia, on juoksutkin aika koirakohtaiset. Toinen nartuistamme ei tarvitse housuja, koska vuoto on vähäistä ja toisella taas tippuu niin runsaasti, että normaali sidekään housuissa ei riitä.

        Toisella takapää todella turvoksissa jo n. viikkoa ennen juoksua ja toisella vain "tärppipäivien" aikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      44
      2915
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2691
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      35
      2411
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    5. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      1884
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1523
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      102
      1213
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      72
      1041
    Aihe