Corolla FX 1.6 -89 (ajettu 119tkm) on häikkää automaattirikastimessa (kompensaattorissa). Ryyppy ei tahdo lähteä pois päältä vaikka kone on lämmin ja käyttää kaasua pohjassa. Välistä sen saa pois.
Jos yrittää tyhjäkäyntiruuvista säätää tyhjäkäyntiä pienemmälle ei tapahdu mitään, kone vain "huutaa" 1300 kierroksilla.
Onko kompensaattori rikki.
Vaikuttaisi että alipainesäädin on joskus vaihdettu kun kiiltää uutuuttaan.
Jos yrittää tyhjäkäyntiruuvista säätää tyhjäkäyntiä pienemmälle ei tapahdu mitään, kone vain "huutaa" 1300 kierroksilla.
Onko kompensaattori rikki.
Vaikuttaisi että alipainesäädin on joskus vaihdettu kun kiiltää uutuuttaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tulpat oli vähän märkiä, saako liikaa bensaa?
1.6 koneessa ei ole vahapatruuna tyyppistä automaattirikastinta. Ei kuulemma kompensaattoria ollenkaan.
Joku toinen tekniikka.
Sulake ei ole palanut. Tyhjäkäyntiin ei vaikuta mitään vaikka käsillä väkisin ryypyn läppää heiluttelee.
Katsoppa kuljettajan puolelta kaasuttimen vipuja. Siellä on sellainen vastapainovipu (tms.) jonka pitäisi liikkua lämpimänä herkästi, jos ei niin
pese kaasuttimen vivuista KAIKKI rasvat yms. töhnät pois äläkä voitele niitä, muuten ne jumiutuu.
Rikastinläppä toimii kaksoismetallijousella (kulj.puoleisessa reunassa mustakantinen iso mötikkä.
Eikö rikastinläppä siis nouse pystyyn (pois päältä), löysää tuon mötikän kolme ruuvia ja käännä sitä mustaa osaa, (liikkuuko läppä nyt?).
Kiitokset kovasti!
Kaasuttimen keinovipu oli vaan kovasti paskanen, joten se ei päässyt liikkumaan ja ryyppy oli päällä. Kunnon huuhtelu kaasuttimen puhdistus spraylla ja koko moottoritilan pesu.
Nyt toimii ja koko auton ääni muuttui, ei pärise enää.
...näin se homma toimii.
onko alipaineletkut kunnossa?pienikin vuoto aiheuttaa heiton happimäärässä ja voi saada esim. liikaa bensaa