Junalla vai bussilla?

TahtooIrlantiin

Olen nyt varannut majoitukset Irlannista, reitti on seuraavanlainen: 1 yö Dublinissa, 2 yötä Corkissa ja 1 yö Galwayssa. Ja siis takaisin Dubliniin.

Katselin ja yritin vertailla bussi ja junareissuja. Bussilla olisi kaiketi halvinta liikkua, open road pass 3 päiväksi 45,- mutta ehkä yksittäisinä lippuina vieläkin halvemmalla? Juna olisi nopeampi ja mukavampi, mutta hintoja en löytänyt mistään. Vr myy 3 päivän junapasseja (hinta muistaaksni 70-80 euroa).

Entä pääseekö Corkista junalla mitenkään järkevästi Galwayhin (aikataulusta olin ymmärtävinäni että kiertää Dublinin kautta??)?

Kiitokset mahdollisista vastauksista jo etukäteen :)

4

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja junista

      Itse olen enimmäkseen matkustanut Irlannissa busseilla. Junat on toki nopeampia, mutta myös kalliimpia, ja yhteyksiä on vähemmän. Asun Galwayssa, ja tänne olen aina tullut Dublinista bussilla, kestää liikenteestä riippuen 3-4 h. Junien hintoja ei näy suoraan Iarnród Éireannin nettisivuilla, koska ne vaihtelee sen mukaan milloin matkustaa... Viikonloppuisin ilmeisesti edullisempaa kun viikoilla, mutta kannattaa tarkistaa vaikka sitten paikan päällä. cork-Dublin väli kanattaa matkustaa bussilla, se kestää kyllä reilut 4 tuntia, mutta on sentään suora yhteys, ja hinta yhteen suuntaan noin 15 e. Lisäks niitä busseja menee tosi useesti, arkena peräti n. tunnin välein.Jos junalla lähtis, joutuis tosiaan menemään Dublinin kautta, joten aikaa kuluis enemmän ja rahaa. Yksi yö Galwayssa ja Dublinissa on aika vähän, ottaen huomioon miten paljon matkoihin menee aikaa... Mutta hyvää matkaa jokatapauksessa ! :)

      • edelliseen

        Tarkoitin siis että Cork-Galway -väli kannattaa tehdä bussilla, ei Cork-Dublin...


      • Aranita
        edelliseen kirjoitti:

        Tarkoitin siis että Cork-Galway -väli kannattaa tehdä bussilla, ei Cork-Dublin...

        Irlannista.
        Bussila pääset Corkista Galwayhin, vaihto Limerickissä. Eipä juuri tarvitse odotella, senkun heivaat kassin autosta toiseen.
        Yksi yö/paikka on tosi vähän.
        Yksin Galwayhin minulta meni 5 pv ja silti jäi jotain puuttumaan.
        Jo kiertomatkat esim. Burren, Connemara, visiitti Aranilla ja viereisillä saarilla, vie vähintään sen päivän.
        Olitpa sitten omalla autolla tai bussimatkalla.
        Kuitenkin, kivaa reissua!
        Varaa kaikenlaista kampetta mukaan. ;-)
        Minulle sattui kolme sateetonta päivää kahden viikon reissulle, mutta siihen tottuu pian, ei paljoa haittaa.


    • TahtooIrlantiin

      Kiitokset neuvoista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      524
      6672
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      321
      2506
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1994
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      127
      1196
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1122
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1104
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      80
      930
    8. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      909
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      905
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      40
      780
    Aihe