40Gt

liian vähän?

Auttakaa kun en osaa nyt yhtään arvioida... Eli onko 40Gt muistia naurettavan vähän kotikäyttäjälle (tai ylipäätään kellekään), jos haluaa tallentaa koneelle digikuvia ja musiikkia? Paljonko suunnilleen yksi digikuva/musakappale vie musiikkia? Monissa kannettavissa kun on jo 80Gt muisti niin tuo 40Gt kuulostaa niin vähältä...

7

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietysti-Taavi

      Kyllä tuolla 40 gigalla pärjää jonkin aikaa, mutta jos on hyvä digikamera ja haluaa hyvälaatuisia kuvia, niin niiden koko on jotain megatavun luokkaa.
      Musiikki vie 1 megatavusta 7 megatavuun tilaa per kappale.
      Eli kyllä pärjäät jotenkin 40 gt:lla, mutta suosittelen 80 gigasta.
      Tekstinkäsittely/internet koneessa 40 gt on ihan riittävä.

    • RepeRuutikallo

      kannettavissa on muistia 0,5-1 Gt, joten 40 Gt olisi kyllä hirmuisen paljon. En usko että sulla on varaa minkäänlaiseen tietokoneeseen johon saisi noin paljon muistia. Kymmenistä tuhansista euroista ainakin puhuttaisiin.

      Sen sijaan kovalevyjen koot uusissa koneissa ovat välillä 40-120 gigaa. Mitä isompi, sen parempi, mutta muista että kovalevy voi hajota koska tahansa ja silloin kaikki vain sille säilötty on mennyttä.

      • alkup.

        Niin tarkoitin kyllä levytilaa, anteeksi että käytin väärää termiä... Mutta kiitti kommenteista ja lisää otetaan vastaan!


    • R&D

      Helposti. Ei siellä kovalevyllä tarvi koko elämää säilyttää, mullakin kertyny n. 25 gigaa roinaa talven aikana jotka poltan näinä sateisina päivinä levyille, voi kesän taas rippailla rauhassa. 40 G riittää vaikka videokameralla pelleilyyn, joutuu vaan siivoilla useammin.

    • -J-

      Peruskäyttäjän kannattaa varmaan noin 10-15 gigaa levytilaa varata Windowsia, ohjelmia ym. varten.

      CD:llinen musiikkia MP3-muotoon pakattuna (hyvällä laadulla) vie noin 100 megaa tilaa ja 4Mpix digikuvat luokkaa 1,5 megaa/kpl, joten tuohon jäljelle jäävään 30 gigaan mahtuisi esimerkiksi noin 200 CD:llistä musiikkia plus yli 6000 digikuvaa. Huonommalla laadulla pakattuna enemmän, paremmalla vähemmän.

      Ja jos tila loppuu kesken (tai miksei muutenkin) niin kannattaa harkita ulkoisen kovalevyn ostoa. 250 gigan USB-liitäntäinen kovalevy (jossa on erillinen virtalähde) maksaa noin 150 euroa ja sitä ei peruskäyttäjä saa musiikilla ja digikuvilla täyteen. Ulkoinen kovalevy on myös erittäin kätevä tapa siirtää suuria datamääriä tietokoneiden välillä.

      • Tahtoo ittelle

        Kovalevytilaa ei juurikaan tarvita tuota 40GB enempää jos hankkii ulkoisen kovalevyn.

        Minullakin on harkinnassa ulkoinen USB-kovalevy juuri samoista syistä kuin mainitsit.

        Ulkoinen kovalevy on suhteellisen varma varmuuskopiointiin ja todella tärkeät tiedostot voi polttaa CD:lle tai DVD:lle siltä varalta että ulkoinenkin kovalevy hajoaisi.

        Kokemuksesta tiedän että tiedostojen siirtäminen konetta vaihdettaessa on hermoja ja aikaa vievää puuhaa, mutta ulkoisessa kovalevyssä olevat tiedot ovat heti käytettävissä kun konetta vaihdetaan.


      • edullinen...
        Tahtoo ittelle kirjoitti:

        Kovalevytilaa ei juurikaan tarvita tuota 40GB enempää jos hankkii ulkoisen kovalevyn.

        Minullakin on harkinnassa ulkoinen USB-kovalevy juuri samoista syistä kuin mainitsit.

        Ulkoinen kovalevy on suhteellisen varma varmuuskopiointiin ja todella tärkeät tiedostot voi polttaa CD:lle tai DVD:lle siltä varalta että ulkoinenkin kovalevy hajoaisi.

        Kokemuksesta tiedän että tiedostojen siirtäminen konetta vaihdettaessa on hermoja ja aikaa vievää puuhaa, mutta ulkoisessa kovalevyssä olevat tiedot ovat heti käytettävissä kun konetta vaihdetaan.

        http://tavaratalot.stockmann.fi/portal/suomeksi/kanta-asiakkuus/kuukauden_kanta-asiakasedut/?cat=19&grp=10&prod=1676


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16822
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5414
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2560
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2036
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1755
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      986
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      948
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      30
      861
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      856
    Aihe