22.5.2006
Finnmatkat lentää Phuketiin jumbojetillä
Finnmatkojen ensi talven Thaimaan matkojen myynti on kolminkertainen viime vuoteen verrattuna. Yhtiö vastaa kasvaneeseen kysyntään vaihtamalla lauantain lennolleen suunniteltua suuremman konetyypin, maailman suurimman, 582-paikkaisen, Boeing 747-400 -tyyppisen Jumbojetin.
Samalla yhtiö panostaa Blue – konseptihotelleihinsa avaamalla uuden perheille suunnatun Blue Village Merlin Beach Resortin Phuketissa.
- Suomalaiset varaavat nyt Thaimaan matkoja enemmän kuin koskaan. Moni ei saanut myynnin aloitusvaiheessa haluamaansa hotellia. Nyt voimme tarjota hinta-laatusuhteeltaan erinomaisen viiden tähden hotellin isommillekin perheille lähellä suosituimpia matkailukohteita Phuketissa, sanoo Finnmatkojen toimitusjohtaja Riitta Vermas.
Finnmatkat Lomalennot operoi samaan konserniin kuuluva TUIfly Nordic, joka tuo Helsinkiin Jumbojetin lomalentoliikennettä varten. Lentokoneet on maalattu Finnmatkojen logolla ja värein. Se lentää Phuketiin ilman välilaskua n. 9,5 tunnissa ja matkustusaika lyhenee suunnitellusta noin 4 tuntia.
Vuosina 1989 - 92 Tjäreborg lensi niinikään jumbolla, silloin kuitenkin Miamiin.
http://www.savot.net/
Finnmatkat lentää jumbojetillä suoraan Phuketiin
12
5201
Vastaukset
- uutinen
Lue tätä palstaa.
Tuo on ollut täällä jo moneen kertaan. - Reetu
Todella hienoa, että mannertenvälisin lomalentoihin saadaan niihin sopiva kone. Sellainen ei todellakaan ole Finnairin käyttämä Boeing 757 -tuubi, jossa matkustaminen on todella ahdistava kokemus. Finnairin kone joutuu tekemään välilaskun Intiassa. Finnmatkojen jumbo lentää suoraan Helsingistä Phuketiin, ainoana lentoyhtiönä Suomesta.
TUI:n jumboon on ahdattu aika paljon penkkejä, mutta istuinten väli on kapeimmillaan sama kuin Finnairin Boeing 757 koneissa, joten eiköhän lento suju ihan hyvin. Lentoaika on vain runsaat 9 tuntia.
Paikkamäärä Phuketiin lisääntyy ensi talvena rajusti. Tämä näkyy varmasti kiristyvänä kipailuna ja alenevina hintoina.
Finnmatkat lisää vauhtia. Kannattaa myös muistaa, että yhtiö lentää ensi talvena myös suoraan Oulusta Phuketiin Air Finlandin Boeing 757 koneella.- Phuketiin
Phuketiin lennetään myös ainakin
Porista ja Vaasasta ja muutamasta
muustakin paikasta. - Phuketiin2
Toki nämä olikin Finnairin lentoja:
3.12.2006 Jyväskylä
17.12.2006 Oulu
31.12.2006 Lappeenranta
14.1.2007 Kuopio
28.1.2007 Joensuu
11.2.2007 Rovaniemi
25.2.2007 Vaasa
- hehehehe
Ei taida olla kyseinen toimittaja kovin perillä asioista,ensinnäkään ei pitkän matkan jumboon mahdu ikinä 582 matkustajaa ja toiseksi se ei ole maailman suurin.
- vetää tiukimmillaan
yli 620 paxia!
- jumboon
EL AL on lentänyt tuollaisella jumbolla
jossa oli yli 1000 matkustajaa mukana.
Osa seisoi käytävillä. - 1200 matkustajaa.
jumboon kirjoitti:
EL AL on lentänyt tuollaisella jumbolla
jossa oli yli 1000 matkustajaa mukana.
Osa seisoi käytävillä.Yhden lennon se teki että 747-400:ssa oli 1200 matkustajaa...osa seisoi ja osa oli siipien päälle rakennetuissa aerodynaamisesti muotoiluissa kopeissa.
JK. Tää on muuten todella asiantunteba palsta eikä onneksi yhtään pahasti nettiriippuvaisten ja sosiaalisesti epäonnistuneiden yksilöiden foorumi :-) Aha nyt laiva tulikin Tallinnan satamaan. - evakuointi
1200 matkustajaa. kirjoitti:
Yhden lennon se teki että 747-400:ssa oli 1200 matkustajaa...osa seisoi ja osa oli siipien päälle rakennetuissa aerodynaamisesti muotoiluissa kopeissa.
JK. Tää on muuten todella asiantunteba palsta eikä onneksi yhtään pahasti nettiriippuvaisten ja sosiaalisesti epäonnistuneiden yksilöiden foorumi :-) Aha nyt laiva tulikin Tallinnan satamaan.Ota asiasta selvää.
Kyseessä oli muutama evakuointilento
itä-Afrikasta ja koneen sisällä oli reilu
1000 matkustajaa. - TOSI ON
jumboon kirjoitti:
EL AL on lentänyt tuollaisella jumbolla
jossa oli yli 1000 matkustajaa mukana.
Osa seisoi käytävillä.AIKA PALJON MEINAAT ET MAHTUU/A380
- sari
1200 matkustajaa. kirjoitti:
Yhden lennon se teki että 747-400:ssa oli 1200 matkustajaa...osa seisoi ja osa oli siipien päälle rakennetuissa aerodynaamisesti muotoiluissa kopeissa.
JK. Tää on muuten todella asiantunteba palsta eikä onneksi yhtään pahasti nettiriippuvaisten ja sosiaalisesti epäonnistuneiden yksilöiden foorumi :-) Aha nyt laiva tulikin Tallinnan satamaan.falashojen pelastaminen. Silloinhan EL Al sai oikein erikoisluvan lentää sapattina. Näitä lentoja oli 1984-1985 ja 1991, tunnetaan nimillä Operaatio Mooses, Joosua ja Salomon. Tuon viimeisimmän aikana muistaakseni kolme naista synnyttikin lennon aikana.
- Kaukokaipuu
Yes!
Aamulla näin lehestä ja nyt muutin alkuperäisen Krabinmatkan siten et lennetään tolla koneella. Kyllä -4h on tosi pitkä aika koneessa.. Mieluummin maalla. Ihanaa! Ja hinta pysyi ihan samana. Alko nyt mieskin innostumaan eri tavalla näistä lomasuunnitelmista ku tuli mielenkiinto koneeseen.. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883