CD-soitin Denon vs. Teac

16 vuotta vanha hyvin palvellut Pioneer "otti ja lähti". Nyt olisi hankittava uusi CD-soitin ja olen pähkäillyt kahden merkin ja mallin välillä. Onko kenelläkään kokemuksia Denon DCD-485 / DCD-685 tai Teac CD P1250 / P1850:sta?

Kumpi merkki ja malli parempi?

Mistä kannattaa ostaa (Hifikrug?)

t. Jukka
1913
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mutta Hifikrugin takuiden kanssa on ihmisillä ollut paljon huolta. Jos aihe kiinnostaa niin dvdplazalla on niistä ollut juttua.

Ja ne hinnatkaan ei välttämättä ole yhtään sen halvempia kuin "oikeissa" liikkeissä. Esimerkiksi omista vähän toista tonnia maksavista kaiuttimistani maksoin viitisen kymppiä vähemmän Tamperelaisessa hifiliikkeessä kuin mitä HifiCrook niistä pyytää. Kannattaa siis kysyä tarjousta myös muista liikkeistä, jotkin niistä toimittavat myös postitse (vaikka eivät sitä juuri mainostakaan) jos et pääse paikan päälle.

Itselläni on muuten myöskin viitisentoista vuotta vanha Pioneerin CD-soitin. Siitä kun aika jättää aion todennäköisesti kokeilla jotakin Cambridge Audion soitinta, ne kun ovat kuulemani mukaan hintaansa nähden ihan hyvä-äänisiä. Tai sitten tyydyn DVD-soittimeeni, saapi nähdä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jno kirjoitti:

16 vuotta vanha hyvin palvellut Pioneer "otti ja lähti". Nyt olisi hankittava uusi CD-soitin ja olen pähkäillyt kahden merkin ja mallin välillä. Onko kenelläkään kokemuksia Denon DCD-485 / DCD-685 tai Teac CD P1250 / P1850:sta?

Kumpi merkki ja malli parempi?

Mistä kannattaa ostaa (Hifikrug?)

t. Jukka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu