Minulla on n. 8viikon ikäinen kissanpentu ja oon todennu sen että se on kuuro (se on valkoinen ja sillä on siniset silmät). Kissani ei reagoi minkäänlaisiin ääniin, ei pillin vihellukseen, imuriin, kattilan kolisteluun jne jne. Toinen juttu on myös se, että kisuni leikkii kovin agressiivisesti. Se puree leikkiessään kamalan lujaa ja hyökkäilee jalkoihin. Mitä sille pitäisi tehdä? Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta?
kuuro kissa
2
349
Vastaukset
- myös kuuro
Minulla on 13-vuotias kuuro valkoinen kissa. Se on ollut minulla pennusta asti.
Me opeteltiin viittomat, millä kissa tottelee.(sen minkä nyt kissa ylipäänsä ihmistä tottelee)
Kun kissasi vähän siitä kasvaa ja tekee jotain kiellettyä, ota katsekontakti ja heristä vaikka sormea. Jos kissa tottelee, niin silitä ja anna nami.
Jos haluat kissasi tulevan sinun luokse, kiinnitä sen huomio esim. tömäyttämällä lattiaa. Kun se katselle kummissaan ynpärilleen, vinkkaa se luoksesi. Kun tottelee, anna nami.
Kun haluat sen jostakin pois, opeta siihenkin oma viittoma.
Kuuronkin kissan kanssa voi elellä normaalia kissanelämää, kunhan et päästä vapaana ulos. Minun kissa tottui valjaisiin hyvin, koska ulkona pelottaa moni asia, kun on pärjättävä tunto ja hajuaistilla.
Muitten kissojen kanssa meidän kissa tulee toimeen, leikkiminen on rajua, minkä tuo vanhus nyt enää leikkii, mutta hankala aloittaa,jos toinen hyökkää takaapäin.
Pennut on aina rajuja leikeissään, enkä muista tuon olleen sen rajumpi kuin muutkaan,mutta lujempaa se naukuu ja ilmoittaa itsestään, kuin meidän muut kissat.
Ota sumutepullo avuksi, kun kissasi hyökkäilee. Ei ole kivaa enää, kun on vettä päässä jokakerta. Ja kissa oppii nopeasti virheistään. - kissa
pärjää hyvin sisäkissana. vapaana ulkoilevalla tuskin on pitkä elämä. kun tehdään jotakin luvatonta niin esimerkiksi suhkupullosta vettä. rangaistus pitää tapahtua heti, kun kissa jotakin tekee, ihan niin kuin millä tahansa kissalla. kuuro kissa saattaa olla säikympi kuin muuten olisi, toisaalta ei osaa pelätä asioita ja varoa samalla tavalla, kuin kuuleva.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087070
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h945183Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143443Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333342Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352484Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191826Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961461Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391412Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311316- 481084