mikä

ryhmä..

Mikä ryhmä tokossa koirilla on eskari? (alkeisryhmä vai mikä?)

2

161

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaffa

      Riippuu vähän paikkakunnasta ja tarjonnasta. Jotkin seurat järjestää pentukursseja kun taas toiset ei. Eli silloin harjoitellaan ryhmässä koiran tason ja taitojen mukaan. Varsinaista eskaria ei varmaankaan ole. Kannattaa soitella asuinpaikkakunnan koirakerhoihin ja kysellä minkälaista koulutusta on tarjolla. Agilitypuolella on kyllä alkeiskursseja.

    • Mapuccino

      tarkoitetaan varmaan erikoisvoittajaluokkaa(lyhennetään evl). Ainakin pari tuttuani puhuvat koiriensa kisaavan "eskarissa" ja tarkoittavat sillä erikoisvoittajaluokkaa.
      Erikoisvoittajaluokassa kilpailevat sellaiset koirat, jotka ovat saaneet kolme 1. palkintoa voittajaluokassa, joten "eskarilaiset" ovat tässä tapauksessa aikalailla etevämpiä kuin mitä yleisestiottaen eskarilais-sana(esikoululainen) antaa ymmärtää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      45
      2929
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2701
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      36
      2419
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      2014
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1529
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe