Mistä helvetistä tähän kaupunkiin sikiää näin suurin joukoin idiootteja?!? Kaupunkialueella jossa on 40 km/t rajoitus kaahataan reilusti yli 80 km/t ja kiihdytellään niin paljon kuin niistä rupisista autonpaskoista ikinä irtoaa! Pahinta on se että samoilla kaduilla kulkee pikkupenskoja laumoittain. Kohta napsahtaa ja se on varma.
Tänään, eli keskiviikkona jotkut v*tun k*sipäät kuvitteli olevansa jossain Monzassa, vaikka paikkana oli todellisuudessa Tirilä. Ajoivat sitten ihan tosissaan kilpaa kapealla kadulla. (tumma maasturi ja valkoinen -80-90-luvun taitteen corolla) Tiedoksi että olen varannut kasan nyrkinkokoisia kiviä joista yksi napsahtaa seuraavan mulkun tuulilasiin joka vielä vastaavaa harrastaa!
Myös moottoripyöräilijöille vinkiksi että kun joku vielä tulee kadulla toistasataa lasissa ja keula pystyssä vastaan niin koukkaan varmasti eteen. Kävi miten kävi!
Tänään, eli keskiviikkona jotkut v*tun k*sipäät kuvitteli olevansa jossain Monzassa, vaikka paikkana oli todellisuudessa Tirilä. Ajoivat sitten ihan tosissaan kilpaa kapealla kadulla. (tumma maasturi ja valkoinen -80-90-luvun taitteen corolla) Tiedoksi että olen varannut kasan nyrkinkokoisia kiviä joista yksi napsahtaa seuraavan mulkun tuulilasiin joka vielä vastaavaa harrastaa!
Myös moottoripyöräilijöille vinkiksi että kun joku vielä tulee kadulla toistasataa lasissa ja keula pystyssä vastaan niin koukkaan varmasti eteen. Kävi miten kävi!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Panokset kovenee..
on hyvä kuolla.
Ei ole yks eikä kaks kertaa meinannut vanha pappa tulla kylkeen suoralla tiellä. Vaihtavat sitten kaistaa noin vain. Kaikkein pahimpia
Täällä on oikeasti pelottavaa liikenteessä.
Kortin ikärajaa pitäs nostaa vähintään 25 vuoteen ja laskea 65:n Itse tuskin vanhana enää ajelen autolla jos en kuule enkä näe mitään...
Kyllähän noitten papparaistenkin touhut vaaratilanteita aiheuttaa, mutta ne sentään ajelee suhteellisen hitaasti. Huomattavasti vaikeampaa on ennakoida näiden nuorten "hurjapäiden" puuhia. Helvetin hankala osata varautua siihen että joku tulee pienellä omakotialueen kadulla vastaan 120 km/t lasissa kun oletus olisi että kanssa-autoilijat liikkuvat korkeintaan 50 km/t. Lisäksi nämä teiden sankarit kuvittelevat osaavansa ajaa, mutta valitettavasti totuus on täysin päinvastainen.
Aloituksessani mainitsemani kisaajat eivät todellakaan olleet ainoat jotka ajavat kuin päättömät. Tässä koneen ääressä istuessa kuulee n. puolen tunnin välein kun joku valopää kaahaa ohi vähintään tuplaylinopeutta.
Kohta tulee ruumiita, ja se on varma!
...oot vähän semmonen kiukkupussi.
...kuin ruumispussi.
...nokkelasti veistelty.
Ilmeisesti täytyy tulla ruumiita, enneks eräs ihmisryhmä oppii lukemaan nopeusrajotuksia ja tuntemaan nopeusmittarinsa lukeman, sekä myöskin yhdistämään ne toisiinsa...
Ei todellakaan ole mikään vitsin aihe (niinkuin eräät tässäkin keskustelussa yrittävät). Tänäänkin omin silmin sain jälleen todistaa, kun 40 km/h -alueella ensimmäinen auto ajoin oikeaa nopeutta, nin eiks joku Vatanen kaahaa sata lasissa tästä ohi. Ja juuri ennen mutkaa. Mutkaan sitten perä sladissa (hiekkatie, nin hyvin luistaa)! Sanonpa vaan, et hiphei ja hallelujah jos siellä mutkan takana olisi ollut just pien lapsi polkupyörällä. Tai vaikka aikuinenkin, ruumis olis tullu joka tapauksessa.
YRITTÄKÄÄ YMMÄRTÄÄ, ETTÄ NIILLÄ NOPEUSRAJOITUKSILLA ON TAAJAMA-ALUEILLA TODELLAKIN JOKU TARKOITUS! Ja ajoissa, please... Saatanan idiootit kaaharit.
Aina noita kaahaajia on riittänyt, ennen se tehtiin vaan Taunuksilla ym. loistopeleillä.
Muistelkaa vaan itse aikaa kun olitte ajokortin juuri saaneita. Aina ajettiin hiljaa juu.
No olishan se joku järki hyvä pitää mielessä, mut kevättä rinnassa ja konehuoneessa.
Olen samaa mieltä, että asia ei todellakaan ole mikään vitsin aihe. Vieläkin surettaa viimekesäinen (?) onnettomuus tuolla korkeakoulun nurkilla... Taas jonkun nuoren elämä päättyi aivan turhaan.
ole juuri niitä ajokorttinsa saaneita 18-vuotiaita pojan nassikoita.Niillähän on suuri syy näyttää,että osaavat jo ajaa autoa.Eipä vanhemmilla kuskeilla ole tarvetta moiseen.
RYSSIJÄ
ulkopaikkakuntalaisia varmastikin.
Eihän Lappeenrannan omat kullanmurut mitään tyhmää tee. Niin ne idiootit on aina muissakin kaupungeissa ulkapaikkalaisia.
Eiks se niin mee et omat nurkat pidetään puhtaina ;)