olen raskaana ja minua on alkanut mietityttään koko imetysjuttu. Pelkkä ajatus imetyksestä saa minun niskakarvat pystyyn. Suoraansanottuna ällöttää.
Rakastan lapsia ja tuleva lapsemme on toivottu. Rintani ovat olleet aina hirveän arka aihe minulle, en anna edes mieheni koskea niihin kädellä saatikka suulla. :(
Onko kenelläkään ollut vastaavanlaisia tuntemuksia? Meneekö ohi kun lapsi syntyy. Pelkään että se on niin vastenmielistä minulle että keho lopettaa maidontuottamisen. Miehelleni en edes uskalla mainita asiasta.
terveisin nainen24
hei
7
776
Vastaukset
- .....
Minulla oli samoja ajatuksia odotusaikana. Rinnat ovat aina olleet jotenkin "tabut" ja mietin miltä imetys tuntuu. Hyvin se kuitenkin on sujunut nyt 4 kk! Älä turhia murehdi, jos ei onnistu niin ei onnistu.
- VOI VOI
teidän mies ja lapsiparkoja...
Tiedätkö miksi ne rinnat on sinulle alunperin luotu?
Olet kumminkin saanut lapsen alulle... - vedä
VOI VOI kirjoitti:
teidän mies ja lapsiparkoja...
Tiedätkö miksi ne rinnat on sinulle alunperin luotu?
Olet kumminkin saanut lapsen alulle...vedä sinä joku paikka päähäs!!
- minä
mulla oli ihan samanlaisia ajatuksia raskausaikana ja jo sitä aiemminkin, henkilökohtaisista syistä (raiskaus nuorempana). imetys on aina tuntunut kaikesta luonnollisuudestaan huolimatta tosi kamalalta ajatukselta. niinpä sitten päädyin monien keskustelujen jälkeen siihen ratkaisuun, että pyysin jo sairaalassa maidonerityksen lopettavan (vai oliko se estävän) lääkkeen, ja tyttöseni on kasvanut hyvin korvikkeella viimeiset neljä kuukautta. eikä muuten ole kyllä itselleni tullut mitään katumusta ratkaisustani, lähinnä olen tyytyväinen siitä, että uskalsin tehdä valintani näin, eikä mikään vauvan hoidossa ole siis vastenmielistä. neuvolassa ainakin minulle sanottiin, että jos se imetys on TOSI inhottavaa itselle, niin se voi vaikuttaa koko äiti-lapsi -suhteeseen, koska on kuitenkin niin suuri osa elämää alkuvaiheessa.. että näin täällä. :)
- jo 4 lasta
Omat rintani ovat ja ovat aina olleet erittäin herkät ja arka paikka minulle, mieheni on saanut kosketella vain rajoitetusti tuntemuksieni mukaan. Yhdenkään lapseni odotusaikana en ole halunnut rintoihini koskettavan lainkaan (yölläkin olen käyttänyt topattuja liivejä, etteivät isommat lapset viereen tullessaan vahingossa osuisi). Mutta kun vauva on syntynyt on imettäminen tuntunut luonnollisimmalta asialta maailmassa! Tosin silloinkaan kukaan muu ei ole saanut koskettaa rintojani, kuin vauva. (Mies parkani... imetykseni ovat kestäneet noin vuoden/lapsi.)
Eli tsemppiä vaan, kokeile ainakin imettämistä ja anna korviketta vasta jos ällötys ei hellitä oman suloisen vauvan ollessa rinnalla. Saahan se vauveli toki läheisyyttä ilman imetystäkin, kunhan pullosta syötetään sylissä, eikä sohvalla äidin viressä, kuten olen nähnyt tehtävän :( - -mami-
Raskausaikana rintoja aristi enkä tykännyt kun mies koski niihin eli ei sitten koskenutkaan. Joskus suihkussa käydessä koitin pusertaa nännejä, tuleeko jo esimaitoa. Pelkkä ajatuksin maidon tulosta oli jokseenkin yököttävä. Ällötti.
Mutta vauvan synnyttyä kätilö opasti imettämään ja yllättäen se ei ollutkaan niin ällöttävää. Alussa imetys sattui ja nännit olivat hellänä kauan, mutta muuta vaivaa ei tullutkaan. Se tunne, minkä saa kun voi itse ruokkia oman vauvansa omalla kehollaan, on kyllä mahtava. Tuntee olevansa maailman tärkein ihminen. Niin että omalla kohdallani ainakaan ei tuntemukset jatkuneet synnytyksen yli. Voihan olla, että keho näin vain suojelee raskautta, tiedossahan on, että nännien stimulointi odotusaikana aiheuttaa supisteluakin.
Minulla ei tosin ole ollut aikaisemmin mitään komplekseja rintojen suhteen. Kannattaisikohan sinun jutella neuvolasta asiasta? - sama
hei,mulla oli täysin sama juttu että nännejäni ei saanut kukaan koskea ikinä ja itteenikin epäilytti koko imetys,mutta kun synnytyksen jälkeen vauva autettiin rinnalle ja imetys alkoi,se ei ollutkaan niin kamalaa...sitä jotenki sillä hetkellä ei pidäkkään niin isona juttuna!nyt vauva on 1kk ja imetän vieläkin:) kannattaa edes yrittää niin sitten tiedät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h282849Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv262353Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.491904Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141483- 321463
- 1771173
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1021173En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.711015Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81958