Kilpailutuksesta ja sen autuudesta

Taas ovat tutkineet ja päätyneet tulokseen, että sähkön hinta on noussut, kun ei ihmiset kilpailuta.

Perskeles, tuosta innostuneena kilpailutin.
Tulos: Tarjosivat useilta kilpailijoilta vielä kalliimmalla.
--> eikös siinä hinnat nouse, jos nyt vaihdan kilpailijalle???

Ei näemmä ole sähköyhtiöillä paljon haluja kilpailla hinnalla.
4738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...rahat pyörii paljon kuluttavissa firmoissa, ei tavisten sähkölaskuissa.

Äänestä

Mistä ostat nyt ja onko sulla joku vanha sopimus? Näyttäisi että Kokkola ja Vaasa olisivat tällä hetkellä halvimmat. Tosin kilpailuahan ei ole kun kaikki eivät myy lainkaan ja energiamarkkinavirastosta ei ole mihinkään, jokseenkin onneton laitos.

Äänestä
  • Muistakaa vertaillessa, että toistaiseksi voimassaolevassa sopimuksessa hintoja voi nostaa ilmoittamalla siitä kuluttajalle vähintään kuukautta aikaisemmin (hyvänä esimerkkinä st1). Toki irtisanomisaika on 2vko ja voit jälleen vaihtaa myyjää, mutta verkkoyhtiö voikin jo toisesta myyjän vaihdoksesta vuoden sisällä veloittaa ylimääräisestä mittarinluennasta maksun. Joten kannattaa harkita tarkkaan sopimuksia, joita tekee.

    Äänestä

ihan selvästi. Ovat sopineet yhdessä mitä "kansalta" ryövätään OPTIORAHAA.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Blind kirjoitti:

Taas ovat tutkineet ja päätyneet tulokseen, että sähkön hinta on noussut, kun ei ihmiset kilpailuta.

Perskeles, tuosta innostuneena kilpailutin.
Tulos: Tarjosivat useilta kilpailijoilta vielä kalliimmalla.
--> eikös siinä hinnat nouse, jos nyt vaihdan kilpailijalle???

Ei näemmä ole sähköyhtiöillä paljon haluja kilpailla hinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu