Onko Geirangerin jälkeen mitään?

Filo

On tullut käytyä Norjassa useampana kesänä ja aloitettu aikanaan pohjoisesta, ajopätkien siirtyessä kesä kesältä yhä etelämmäksi.
Viimeksi olimme tiettävästi Norjan jylhimmällä alueella, Geirangerissa.
Onko Norjassa Geirangerin jälkeen aluetta, joka säväyttää enää yhtä paljon..?

10

1921

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C comme C/phoros

      Säväyttäviä ovat Lysebotnin tien laskeutuminen merenpinnan tasolle noin 30 neulansilmän kautta ja viiden tunnin kävely (edestakainen) Kjeragille, 1000 metrin pudotukselle Lysefjordiin.

      Minulle Geiranger ei aiheuttanut kovinkaan totaalista elämystä ollessaan kuvattuna aina näkymällään Dalsnibbalta kaiken maailman turistilehdissä, henkilökohtaisesti minulle Grottlin kautta vanhaa tietä Strynin suuntaan ajaessa paljastuva vuoristonäkymä oli mieliinpainuvin kokemus vuono-Norjaa kiertäessä, kun tätä paikkaa ei ole valokuvilla tehty tutuksi.

      http://www.noorwegen.tv/Grottlipas/Grottlipas_22?full=1


      • kawasaki250 kirjoitti:

        jonkin matkan päästä löytyy myös
        http://www.pbase.com/henkbinnendijk/preikestolen
        katsomisen arvoinen paikka kanssa.

        http://www.visitflam.com/default.asp
        jossa kanssa jotain katsomista:esim 25 km tunneli, mutta kannattaa mennä "yläkauttakin" maisemien takia on ja halutessa junamatkakin sieltä voi tehdä, taitaa olla maailman jyrkin normaalikiskoilla kulkeva rata, videota tuossa linkissä on siitäkin.
        Siis Geirangerin ja Lysebotnin välistä suunnilleen ja koko matka on näkemisen arvoinen jopa useampia eri reittejä matkaten.
        Hauskaa matkaa!!


      • akkeP2
        kawasaki250 kirjoitti:

        http://www.visitflam.com/default.asp
        jossa kanssa jotain katsomista:esim 25 km tunneli, mutta kannattaa mennä "yläkauttakin" maisemien takia on ja halutessa junamatkakin sieltä voi tehdä, taitaa olla maailman jyrkin normaalikiskoilla kulkeva rata, videota tuossa linkissä on siitäkin.
        Siis Geirangerin ja Lysebotnin välistä suunnilleen ja koko matka on näkemisen arvoinen jopa useampia eri reittejä matkaten.
        Hauskaa matkaa!!

        Minulle on jäänyt mieleen Piggenille kiipeäminen ja maisemat huipulta. Mutta se on koko maa täynnä niin hienoja paikkoja ettei niitä oikein osaa laittaa järjestykseen. Saltstraumen, Leka-saaren ruosteiset kalliot, Svartisen, Aatun tykit Harstadissa, Torghatten, Berlevågin aallonmurtaja, Vuoreija, Ålesundin meriakvaario, Rörosin kaivokset; ihmeitä täynnä koko maa!


      • Juuso
        akkeP2 kirjoitti:

        Minulle on jäänyt mieleen Piggenille kiipeäminen ja maisemat huipulta. Mutta se on koko maa täynnä niin hienoja paikkoja ettei niitä oikein osaa laittaa järjestykseen. Saltstraumen, Leka-saaren ruosteiset kalliot, Svartisen, Aatun tykit Harstadissa, Torghatten, Berlevågin aallonmurtaja, Vuoreija, Ålesundin meriakvaario, Rörosin kaivokset; ihmeitä täynnä koko maa!

        Myönnän, että yritin kiivetä Gaustatoppenille ihan tosissaan, mutta tuli keskeytys noin 3 tunnin jälkeen.
        Harmitti vietävästi kun tuli norskiperheet pikkulapset kantotuoleissa selässä sieltä toppenilta takaisin, ja minä vasta olin keskeytystä tekemässä.

        Preikkkestulin voi käydä katsomassa Stavangerista laivalla. Hinta on kova ja aikaa ottaa muutaman tunnin.
        Britannia on hyvä vanhahtava hotelli, mutta oli halpa viikonlopun hintana Stavangerissa.


    • Filo

      Kokemuksia vaihtamalla saa usein hyvää ennakkotietoa. korostaisin, että meitä kinnostaa lähinnä maisemalliset kohteet Norjassa, ei niinkään kulttuurilliset ym. vastaavat kohteet.
      Tuo Jotunheimen vuoristoalue kiinnostaisi, onko joku käynyt mahdollisesti Gjuvvasshytta nimisessä paikassa, jossa huippu ELVES kohoaa liki 2,5 km korkeuteen.
      Minulle on jäänyt LOM niminen pikkukylä mieleen siellä suunnalla, joka sijaitsee tasamaalla valkohuippuisten vuorien ympyröimänä..

    • alkaa

      Paras Norja todella sieltä vasta alkaa. Hyviä vinkkejä olet jo saanut. Mutta kun menet, käy Kjeragboltenin (suuri kivi kallion halkeamassa)
      päällä, jos uskallat. Jos tiput, se on viimeinen kerta, kun tiput!!! ja tiput sen 1000 m alaspäin. Itse kävin, mutta en käy toista kertaa.

    • Peeetu

      Kapua Glittertindille

    • JMTT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      304
      9627
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      9
      2878
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      264
      2163
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      114
      2020
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      87
      1566
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1477
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1448
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      31
      1203
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1026
    10. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      971
    Aihe