Perikunta on ollut jakamaton 15 vuotta. Nyt ilmoitin Z:lle haluavani perikunnan jakoon ja olen halukas ostamaan Z:n osuuden pois ja jos Z ei halua myydä minulle, niin haluan rahat osuudestani. No joo... Z ilmoitti, että laiteaan huvila myyntiin välittäjälle ja sen jälkeen on vielä mahdollista lunastaa huvila itselleen? Haluan itselleni sen huvilan mutta Z: ei ilmoita edes haluaako hän sitä ostaa itselleen tai haluaako myydä ja kenelle. Ottaako kiinteistömyyjä semmoista myyntiin jos kuolinpesän osakas on ilmoittanut jo halun ostaa huvilan? Kuka se viulut maksaa silloin jos kuolinpesän osakas sen lunastaakin itselleen? Itse ajattelin, että jos Z ei myy niin maksakoon minut ulos ja jos myöhemmin myy huvilan, niin minulla olisi etuosto-oikeus edelleen. Kuolinpesä on tosi riitainen. Miten olette myyneet kuolinpesiä ja kuinka se hinta on arvioitu? Onko kellään kokemusta siitä, että myyntiin vaan välittäjälle ja sen jälkeen harkitaan kelle myydään ja kuka ostaa??
huvila jakoon
4
736
Vastaukset
- jaetaan
Eiköhän se ole helpoin tapa että hakee yhteisomistuksen purkua käräjäoikeudelta. Sieltä laitetaan sitten asiamies hoitamaan homma. Tietysti jos pääsette yhteisymmärrykseen siitä ,että välittäjä hoitaa asian niin ei kai siinä tarvitse miettiä sitä kuka sen kiinteistön ostaa jos siitä saatava hinta on kohtuullinen.
- Nojooo
Meitä on kaksi kuolinpesässä osakkaana. Haluan ostaa huvilan itselleni. Z ei kerro haluaako myydä vai ostaa... Raha ratkaisee.
Miten yleensä nämä kaupat on tehty kuolinpesän osakkaiden kesken? Onko tarkoitus maksaa markkinahinnasta yli, että saa pitää isänsä tekemän huvilan ja rakkaan lapsuuden kesäpaikan suvulla? Jos välittäjä hoitaa myynnin, niin eikö se tarkoita sitä, että kumpikin haluaa myydä osuutensa? Kuolinpesä on jakamaton meidän kahden välillä. Pitääkö sitä yhteisomistamisen purkua hakea silloinkin käräjäoikeudesta? Välit ovat osakkaiden kesken tosi tulehtuneet, riitaa syntyy vaikka tikkataulusta. - amadööri
Nojooo kirjoitti:
Meitä on kaksi kuolinpesässä osakkaana. Haluan ostaa huvilan itselleni. Z ei kerro haluaako myydä vai ostaa... Raha ratkaisee.
Miten yleensä nämä kaupat on tehty kuolinpesän osakkaiden kesken? Onko tarkoitus maksaa markkinahinnasta yli, että saa pitää isänsä tekemän huvilan ja rakkaan lapsuuden kesäpaikan suvulla? Jos välittäjä hoitaa myynnin, niin eikö se tarkoita sitä, että kumpikin haluaa myydä osuutensa? Kuolinpesä on jakamaton meidän kahden välillä. Pitääkö sitä yhteisomistamisen purkua hakea silloinkin käräjäoikeudesta? Välit ovat osakkaiden kesken tosi tulehtuneet, riitaa syntyy vaikka tikkataulusta.Kuolinpesä on kertomasi mukaan tavanomaisessa osakkaiden yhteishallinnossa, mutta se ei ole ns. yhteisomistuksessa, jolle voisi hakea purkua.
Pattitilanteen purkamiseksi voit hakea omalla kustannuksellasi (n. 100€) käräjäoikeudelta pesänselvittäjää tai -jakajaa.
Tämän lainoppineen "virkamiehen" käsissä homma varmasti hoituu, mutta kalliisti ja kustannukset maksaa pesä, eli siis te osakkaat yhteisesti. Mikäli pesän varat eivät riitä riitaisen pesän setvimiseen, niin hakija vastaa lopuista kustannuksista.
Pesänjakaja kuuntelee teitä aikansa ja riitelyn jatkuessa hakee mökille myyntiluvan, myy mökin parhaaksi katsomalleen ostajalle, sekä tekee perinnönjaon.
Kumpikin osakas voi moittia jakoa nostamalla kanteen omalla kustannuksellaan.
Ehdotan, että satsaat 100-200 euroa ja järjestät lakimieheltä faktat menettelystä ja etenkin pesän maksettavaksi tulevista kustannuksista.
Yritä faktojen avulla ainakin kerran vielä sovintojakoa myönnytyksiäkin esittämällä.
- Valtsu
Voisitte vaikka kysyä 1-2 kiinteistövälittäjältä maksullista hinta-arviota kohteesta. Lisäksi esittely muutamalle huvilaa etsivälle ja heiltä ostotarjous. Tältä pohjalta neuvottellen osakkaiden välinen kauppa voisi onnistua, jos kateutta ei päästetä päälle. Jos osakkaan(sinun) pitää maksaa 100% markkinahinta, niin ostohalut taitaa laimentua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856