Hattu

hyvä äiti

Päätin laittaa hatun poikani häihin ja löysinkin aivan mahtavan hatun, mutta nyt kävin kampaajalla leikkauttamassa hiukseni kun ei enää tarvinnu kampauken takia kasvattaa.
Voiko hattua pitää päässä koko juhlan ajan???

5

2233

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      klo 18.00 asti..vissii voin olla myös väärässä.

    • Ansku_

      voi olla. Mut eikös se mene niin, että jos morsiammen äiti antaa luvan edes yhdelle, niin silloin voi vaikka koko hääväki laittaa hatun päähän.

      • _mitsu

        Kun morsiamen äiti pitää hattua niin muutkin nais vieraat voivat pitää, jos ei morsiamen äidillä ole hattua ei kukaan muukaan käytä.
        Hattua voi käyttää päivä häissä klo. 18.00 asti...ilta häihin se ei sovellu.


    • hattukauppias

      Hattuetiketistä hääjuhlassa haluaisin kertoa perusfaktat. Jokainen nainen, ikään ja siviilisäätyyn katsomatta voi käyttää hääjuhlassa hattua. Hattua voi käyttää vaikka olisit ainoa hattupäinen ja vaikka morsiusparin äideillä ei olisikaan hattuja päässä. Juhlaetikettiin kuuluu hatunkäyttö naisilla hääjuhlassa ja miehilläkin jos puku sen vaatii esim. frakin kanssa silinterihattu. Hattua saa käyttää koko juhlan ajan, ruokaillessakin ja tanssiessa ja ihan pikkutunneille asti.Toki voi hatun ottaa pois päästä jos itse haluaa mutta se on jokaisen vapaavalintainen asia. Sääntö jossa sanotaan että hattua ei käytetä klo 18 jälkeen koskee vain valtion virallisia tilaisuuksia ja iltapukujuhlia. Eli häät jotka ovat perhepiirin juhlat voi hattua käyttää klo 18 jälkeenkin jos ei ole iltapukujuhlasta kysymys. Hattu saa olla myöskin valkoinen tai jopa musta kunhan koko asu ei ole. Nämä tiedot ovat varmistettu vuonna 2005 eurooppalaisen hattuetiketin mukaiseksi ja eivät tiettävästi ole siitä muuttuneet. Kaikenlaisia tietoja hatunkäyttöön liittyvästä etiketistä täällä Suomenmaassa liittyy ja useimmat niistä ovat lähtöisin oppaista joissa ei ole perehdytty asiantuntevasi hattuetikettiin, varmaankin siksi että hattukultuuri on lähes olematon nyky-suomessa.

      • iitu_

        Kiitos paljon asiantuntevista neuvoista! Nyt rohkaistuin laittamaan upean hattuni päähän huomisiin häihin. Muu pukuni on musta (tylsä häihin, mutta puku on upea), joten valkoinen hattu piristää. Epäröin hattua siksi, että olen nuori, eikä hattukulttuuri tosiaan ole kovin iskostunut Suomeen. Kiitos vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      263
      16894
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5434
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2573
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2051
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1758
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      992
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      31
      872
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      869
    Aihe