Minun Belgini

tekoja ilman yleisöä

Moi!
Belgistä on moneksi. Omat kokemukseni on ja kertoo upeasta ajasta karvaisten kaverieni kanssa. En ole opettanut koiriani ihmistä puremaan.
enkä maalimiestä.......siitä ei minulle olisi kuin harmia. (mutta sekin laji on mahdollisuus)

Suojelu on yksi näyttö siitä mihin belgirotu pystyy. Kuitenkin jotkun rakentavat sen suojelun ympärille kaikkensa, mutta se asia olkoon heidän, eli suomi on vapaa maa.
Koira eläimenä on varsin mielenkiintoinen kummajainen ja onnellisia ollaan ihmisinä siitä, ettei jokaista paskankäryä saada sieraimiin. Toki vastaantulevan naikkosen tuoksun haluaisi haistaa......ja siitä olen koirilleni kateellinen;)
Itse ei tiedä missä se ruusu piilee =)
Jos omaa harrastuskäyttösen koiran, niinkuin belgi on, niin ei käy aika tylsäksi. Alkuopetus luo pohjan hyvälle harrastukselle. Varoituksia en halua jaella, mutta jos nämä opit haluat oman koirasi omaksua kanssa, niin helpottaa. Paljon varmaan muitakin esimerkkejä, joita en jaksa kirjata, enkä tietää :)
alkukuopetusten jälkeen...
: treenaa koiran haluamilla herkuilla ja koiran ollessa nälkäinen.
- opeta koirasi siihen vaikka alkuun kauempaa, että SINÄ olet mielenkiintoisempi kuin se vastaan tuleva provosoija.
- jos koira saaliilla, niin muistuta sitä siitä, et semmoinen matkassa.
- ÄLÄ OMAKSU JOKAISTA KOULUTTAJAN NEUVOA, miettimättä siinä tapauksessa, jolloin olet jo mielestäsi sinut koirasi kanssa.
- Aattele huonoina päivinä....on jaloissa kaveria/kavereita jotka eivät hylkää,vaan olet heille elintärkeä.
- hiljaa koulutettaessa eteenpäin. jos tuntuu, ettei koira edisty, niin ei ainakaan yritetä mennä eteenpäin, vaan tehdään tosi helppoja jutskuja, kunnes rekku tottuu.
- saat opettaa koirillesi mitä vaan hölmöä. Saat koirasi kanssa olla tunnettu, ilman et tarvitsee sääntöjen kanssa kisata. (tässäKIN) on tärkeätä et penntuajoilta lähtien saat koirasi käskyllä luoksesi.
- älä ikinä anna koirasi näykkiä ketään vierasta, !!!
opeta koira vieraisiin ihmisiin...lapsista vanhempiin!!!!
- leiki, leiki, leiki ...asia yksi tärkeimmistä...sillä saat kaverin, joka haluaa pitää hauskaa kanssasi koulutuskentiilä, kisoissa, omissa jutuissa, opetuksessa.
- sanot kieltokäskyn kun koira aloittaa jonkinnäköisen epämielekkään pahanteon ja HUOLEHDIT ETTÄ KOIRA TOTTELEE!!!! (tottelevaisuus on koiran elämän kannalta ydin)
.........noh tämmöistä yleistä löpinää parin sidukan keskeltä...
ps. Rotu meillä joka lähtöön, mutta älkää pilatko innostumistanne yhdistyksen ongelmiin =)

Kunnon belgi tykkää Loordistakin ;)

...tosiaan jäi paljon sanottavaa ja puutteellista. Palaan jos asioista kysellään!

2

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no just joosssss

      " En ole opettanut koiriani ihmistä puremaan.
      enkä maalimiestä.......siitä ei minulle olisi kuin harmia. (mutta sekin laji on mahdollisuus)
      "

      Belgisi on siis löyhäpäinen yksilö, josta ei ole kuninkuuslajiin, suojeluun. Tai vaihtoehtoisesti sinä olet epäpätevä kouluttamaan koiraasi tähän vaativaan lajiin, joka on sattumoisin paljon muutakin kuin ihmisen puremista. Vähän tiedät ja sen kyllä huomaa. Hyvin koulutettu suojelukoira on hallittavissa, huonosti koulutetusta voi olla harmia.

      • ihana maatuska

        joku se osaa tarttua aina provoihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      251
      2274
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1339
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      836
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      820
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      800
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe