verotuksesta?

meille toivottavasti syntymässä reilun kuukauden kuluttua koiranpentuja=) joten mikä on verottajan osuus asiaan?eka pentue kysymyksessä siis.olenko väärässä mutta muistan jostain lukeneeni ettei tästä menisi veroa?tiedän vain nimittäin ihmisen joka varmasti luulee meidät käräyttävänsä;)
8579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

markka-aikaan raja oli 500000mk ennen kun alkoi menemään =) huoletta voit olla =)

Äänestä
  • niin vähän muistelinkin mutta koskaan ei voi olla liian varma=)kiitti!

    Äänestä

  • arvonlisäveroa...?
    Markka-aikaan alv-raja kulki juuri tuossa 50 tmk:n kohdalla, nyt se on 8500 eur.

    Kaikesta tienestistä on maksettava veroa, mutta niinkuin esim. uma tuossa alempana kertoo, vähennyksiä tulee niin paljon, että varmastikaan yhdestä pentueesta ei kerry verotettavaa tuloa.

    Äänestä

käräyttää. Säilytä kaikki kuitit. Oliko kyseessä paperillinen rotukoira. Jos niin kaikki käy. Eli astutusmaksu, nartun tutkimuskulut, matkakulut uroksen luokse. Näyttely/koe puolen kulut, ruokinta, mahdollinen eläinlääkärinapu jne jne jne. Verovirkailija kyörää sinut nopeasti ulos. Tässä vasta osa kuluista.

Äänestä
  • on paperillinen rotukoira ja pentuja pitkään harkittu ja urosta etsitty.täytyykin ostaa oma kansio johon laitan kaikki kulut ylös=)eli nyt onkin jo astutusmaksu maksettu,matokuuri annettu ja ensi viikolla mennään ultraan,joten laskua kertyy...ja siitähän se vasta alkaakin jos tiineenä on=)

    Äänestä

  • carri kirjoitti:

    on paperillinen rotukoira ja pentuja pitkään harkittu ja urosta etsitty.täytyykin ostaa oma kansio johon laitan kaikki kulut ylös=)eli nyt onkin jo astutusmaksu maksettu,matokuuri annettu ja ensi viikolla mennään ultraan,joten laskua kertyy...ja siitähän se vasta alkaakin jos tiineenä on=)

    paksu musta kansio, jossa kaikki koko aikana mennet kulut.
    Sitten toinen johon olen kirjanut ylös astutuksesta synnytykseen, pentujen painot jne. On muuten hyvä olemassa ihan vertailun kannalta. monet kiperät paikat selvinnyt sen avulla. Suosittelen.
    Esim. 60 vrk:tta ekasta astutuksesta lämpö laski. Petaus alkoi eka työntöpoltto klo 18:00 jne. Eka pentu syntymäaika paino väri jne jne.

    Äänestä

  • miten jos teettää pentueelle DNA-polveutumismäärityksen, saako siitä syntyvät kulut vähentää verotuksesta?

    Äänestä

  • Mummo73 kirjoitti:

    miten jos teettää pentueelle DNA-polveutumismäärityksen, saako siitä syntyvät kulut vähentää verotuksesta?

    me kun emme tee tätä ns. ammattimaisesti meiltä ei mene veroja. Säästämme vain kaikki kuitit vastaisuuden varalle.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


carri kirjoitti:

meille toivottavasti syntymässä reilun kuukauden kuluttua koiranpentuja=) joten mikä on verottajan osuus asiaan?eka pentue kysymyksessä siis.olenko väärässä mutta muistan jostain lukeneeni ettei tästä menisi veroa?tiedän vain nimittäin ihmisen joka varmasti luulee meidät käräyttävänsä;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu