Raapaleista eli "drabble"

blackmagicwoman

Kyseessä on täsmälleen 100:n sanan pienoisnovelli, joka muodostaa selkeän kokonaisuuden, tarina jolla on alku ja loppu. Otsikoita ja väliotsikoita ei lasketa lukuun.

Mensalaisessa on kirjoituskilpailu raapaleista, ja lehdessä sanotaan, että töiden on oltava julkaisemattomia, paitsi omilla ja Mensan verkkosivujen keskustelupalstalla. Tällaiselle palstalle kirjoittaminen tuskin on julkaisemista? Mikä virtuaalimaailmassa on edes julkaisemista?

Lisäksi: mielestäni idea on hyvä ja aion kokeilla sitä. Jokin aika sitten kaksi tyttöä kirjoittivat tänne palstalle yhdessä samaa tarinaa, vuorotellen. Yhdessä kirjoittamisen idea on hauska ja ratkaisu vaikutti toimivan.

Haluaisin kuulla, jos muilla on tietoa vastaavasta erikoistyyppisestä kirjoittamisesta kuten raapaleista.

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • o8o8

      Olen joskus kokeeksi kirjoittanut muutamia raapaleita, yhden olen julkaissut täälläkin. Tarinan mahduttaminen sataan sanaan on hyvä haaste, jonka yleensä olen ratkaissut niin, että ensin kirjoitan kertomuksen, jota sitten tiivistän niin kauan kunnes se on sadan sanan mittainen.

      Julkaisemisen voi määritellä esim. niin, että teksti on silloin julkaistu, jos sen voi useampi kuin yksi lukija lukea samaan aikaan jostain julkisesti saatavilla olevasta lähteestä. Näin ollen täällä nähtävillä oleva teksti olisi julkaistu.
      Mensalainen voi ehkä tarkoittaa jotain muutakin, kannattaa kysyä sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe