Jälkiehkäisy

Voikohan käyttää jälkiehkäisypillereitä jos synnytyksestä 2,5kk ja kuukautiset eivät ole vielä alkaneet? Imettänyt en ole kuukauteen.
1289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

itse jouduin jälkiehkäisytabletteja ottamaan 1,5kk synnytyksen jälkeen. imetin vielä silloin. terkkari neuvoi että ensin imettää rinnat tyhjäksi, sitten tabletit, 6tuntia imettämättä, ja lypsää rinnat tyhjiksi.eli ei siitä itselle haittaa ole, mutta imeväiselle lapselle kyllä.
parempi ne pillerit on ottaa kuin jättää ottamatta. niin, ja ei minullakaan silloin vielä kuukautisia ollut.
ottamalla säilyy ainakin mielenrauha.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Voikohan käyttää jälkiehkäisypillereitä jos synnytyksestä 2,5kk ja kuukautiset eivät ole vielä alkaneet? Imettänyt en ole kuukauteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu