Mistähän sitä kosteutta pääsee etu umpion sisään.
Painepesun, tai kovan sateen jälkeen sitä joskus sinne ilmestyy. Otin aikoinaan sen kumisen jutun polttimon päältä, enkä vissiin saanut sitä kunolla paikoilleen, koska sen jälkeen ko. vaiva on vasta ilmestynyt. G-Astra 2000
Painepesun, tai kovan sateen jälkeen sitä joskus sinne ilmestyy. Otin aikoinaan sen kumisen jutun polttimon päältä, enkä vissiin saanut sitä kunolla paikoilleen, koska sen jälkeen ko. vaiva on vasta ilmestynyt. G-Astra 2000
Vastaukset 4
Vanhimmat
Asia joka ottaa todella päähän. Ei ole ollut vastaavaa ongelmaa mulla muiden autojen kanssa. Astrassa on tää ongelma ja se on syy miksi olen ajatellut vaihtaa autoa, ellei tohon keksi jotakin ratkasua.
Mitä olet itse tehnyt? Ottaa päähän ajaa lasit huurussa pesun jälkeen!
Polttimohan lähtee tosi helposti pois. Kuvun saa kuivaksi, kun otat polttimon pois kuivassa paikassa, tai aurinkoa vasten parkissa. Kuivuu aika nopeasti. Pitäis kuitenkin tutkia, mistä se vesi sinne pääsee. Mun toisessa autossa (Carina e) on sama vika.
edellisessä autossa, esim. 626, carina, 405, polo.
Osassa vilkun kuvussa ja osassa umpiossa. Rihlatussahan se ei näy, niinkuin Astran kirkkaassa lasissa.
Umpioiden kostuminen oli lastentautina ensimmäisissä Astra G 1998-1999 malleissa. Mahdollisesti umpioiden tiivisteitä oli parannettu jossain vaiheessa, koska ei ole yleensä vm 2000 ja uudemmissa vaivannut. Kovin monella ensimmäisten vuosien autoista umpiot vaihdettiin takuuna automaattisesti. Mutta kai vaan niille, ketkä huomasivat valittaa asiasta. Saattaa olla, että osa oli juuri ja juuri kelvollisia takuuajan ja kostuminen aiheutuu vasta nyt tiivisteiden ikääntyessä. Kuluttajansuojan kannalta on oleellista, onko kyseessä valmistusvika, kuinka monta vuotta auton umpioiden tulisi olla kestää kelvollisina jne. Valmistusvikaa on paha enää todistaa vuosien kuluttua, vaikka vastuu valmistusvioista onkin valmistajalla tai maahantuojalla.