Miksi suurimmalla osalla saksanpaimenkoirista takapää on niin alhaalla?
Onko se joku liian jalostuksen tuoma juttu vai ihan tarkotuskin?
Takapää....
6
1045
Vastaukset
- selkälinjaa
Ei se takapää alempana ole. Kun säkä on korkea, selkälihakset kiinnittyy säkään. Takaosassa ne kiinnittyy lantioluuhun. Lantio laskeutuu noin 27 asteen kulmassa. Kun häntä vielä jatkaa samaa linjaa, se antaa optisen harhan laskevasta takaosasta.
Saksanpaimenkoirien tuomarit haluavat nähdä koiran tietyssä asennossa, jotta ne olisivat vertailukelpoisia keskenään. Siksi ne asetellaan tietyllä tavalla. Kun koira seisoo omia aikojaan, sen peräpää ei laske. Vasta liikkeessä, kun koiran moottori on takapäässä, se laskee takajalkojen työntövoiman takia.
Monimutkainen juttu. Sakemannin rakenteen jalostamisessa on yritetty saada aikaan sellainen rakenne, että se mahdollisimman vaivattomasti pystyy suorittamaan sille anetut tehtävät. Sen liikunnan tulee olla taloudellista ja liikkeiden ketteriä.
Ylikulmautuneet koirat ovat asia erikseen, mutta ylikulmautuminen on yhtä suuri vika kuin kulmauksien puute.- Riva
kuvat on eri kun live koira.
- moka
ku takajalat,vähä niinku miks kirahvilla on niin pitkä kaula?No kun jäis turhan paljon tyhjää tilaa kaulan ja pään väliin...ettekai te ihan oikeesti luule et ne koirat kulkee näyttelyseisonnassa 24/7...vähän ku missit nukkuu vuoden se kruunu päässä.
- ::::::::::::::::::::::
No kai sillä on jonkun mielestä joku tarkoitus,joku on joskus sille jonkun perustelunkin keksinyt.
Nimenomaan keksinyt,vedoten kestävään rakenteeseen,joka mahdollistaa pitkäkestoisen liikunnan. Täyttä paskaa,sanon minä.Yksikään luonnonvarainen eläin joka liikkuu kokoonsa nähden varsin pitkiäkin matkoja,ei taatusti näytä näyttelylinjaiselta saksanpaimenkoiralta.
Missäköhän se nykypäivänä testataan,että tuo näyttelykoirien rakenne on just se oikea ja kestävä? Ei noita nyt kovin runsaasti nää vanhemmalla iällä käytössä. Kyllä käyttölinjaisia löytyy pikkusen enempi.Olkoonkin sitten näiden koiraansa kehässä ravuuttavien mielestä miten huonorakenteisia tahansa.
Mutta,mun puolesta jalostakoon noita karvabanaanejaan ihan mielin määrin. Kauneus on katsojan silmässä.Tosin tuolla "näyttelykauneudella" ei ole mitään tekemistä kestävyyden kanssa. Todistakoon joku toisin,mielenkiinnolla odotellen.- m-li
Menee vähän aiheen vierestä, rakenteen ja kestävyyden yhteydestähän ei tässä ollut puhetta. Itse olen käyttöpuolen puolestapuhuja, enkä ulkonäköseikkojen, vaan sen luonteen viettivoimaisuuden ja kovuudenkin takia. Mitä tulee saksanpaimenkoiran selkälinjaan, niin kyllä siitä 90 % on kuitenkin siinä kuvaushetkessä tehtyä, ja loput sitten sitä aitoa laskusuuntaisuutta. Tarkoitan nyt tällä ihan puhtaasti sitä, että asento, jossa koira esitetään on sellainen, että se antaa optisen harhan koiran selän pituudesta ja laskukulmasta. Kokeilepas huviksesi kotona sillä kestävällä ja "oikean mallisella" koirallasi. Kun toisen takajalan vetämällä vetää taakse ja toisen jättää tukijalaksi, laskee sen käyttölinjaisenkin sakun perse melkolailla.
- :::::::::::::::::::::::
m-li kirjoitti:
Menee vähän aiheen vierestä, rakenteen ja kestävyyden yhteydestähän ei tässä ollut puhetta. Itse olen käyttöpuolen puolestapuhuja, enkä ulkonäköseikkojen, vaan sen luonteen viettivoimaisuuden ja kovuudenkin takia. Mitä tulee saksanpaimenkoiran selkälinjaan, niin kyllä siitä 90 % on kuitenkin siinä kuvaushetkessä tehtyä, ja loput sitten sitä aitoa laskusuuntaisuutta. Tarkoitan nyt tällä ihan puhtaasti sitä, että asento, jossa koira esitetään on sellainen, että se antaa optisen harhan koiran selän pituudesta ja laskukulmasta. Kokeilepas huviksesi kotona sillä kestävällä ja "oikean mallisella" koirallasi. Kun toisen takajalan vetämällä vetää taakse ja toisen jättää tukijalaksi, laskee sen käyttölinjaisenkin sakun perse melkolailla.
"Mitä tulee saksanpaimenkoiran selkälinjaan, niin kyllä siitä 90 % on kuitenkin siinä kuvaushetkessä tehtyä, ja loput sitten sitä aitoa laskusuuntaisuutta."
Vai "opista harhaa,joopa joo.
"Tarkoitan nyt tällä ihan puhtaasti sitä, että asento, jossa koira esitetään on sellainen, että se antaa optisen harhan koiran selän pituudesta ja laskukulmasta. Kokeilepas huviksesi kotona sillä kestävällä ja "oikean mallisella" koirallasi. Kun toisen takajalan vetämällä vetää taakse ja toisen jättää tukijalaksi, laskee sen käyttölinjaisenkin sakun perse melkolailla."
No totta helvetissä laskee,sanoo sen nyt järkikin. Mutta tuo nyt ei ollut se pointtini ollenkaan. Vaan se,että melko monen näyttelylinjaisen selkä (ihan vanuttamattomanakin) on kyllä kaikkea muuta kuin suora,muistuttaa tosiaan enemmän banaania,tai sateenkaarta.Ja haluaisin tosiaan tavata sen esittäjän,joka vääntää mun koirat näyttämään samalta kuin nää huikeimmat näyttelyelikot.
No,löytyy niistä näyttelykoirista ihan kivakroppaisiakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856