Jos kone käy laihalla,onko siitä muuta haittaa,kuin että kaikkia tehoja ei tuu käyttöön,esim.koneen kestävyyteen???
käypi laihalla
aloitteleva motoristi
61195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
voipi pakoventiilit palaa.
miksi käy laihalla?
enpä tuota tiiä,pitäis kuulemma olla alkup.säädöissä=kaasar.ei koskettu,mut käyrät sinistyneet. eli oma epäilys vaan. vaiko joku muu syy??? -03 diversioni,vaikuttaako ilmajäähdytys jotenki mahdollisesti???
sinistyneet, ei siis mitään epä normaalia. Sulla on luotettavin pyörä moottoriltaan mitä löytyy, ei muuta kuin kovaa ajoa. Pakokäytien sinistyminen ei ole mikään merkki laihalla käymisestä, jos se oikein laihalla käy se kakoo kiihdytyksissä yms.
Pensan määrä vähentää kitkaa ja lämpötila pysyy matalampana.Kun käy laihana niin lämpötila nousee ja kitka lisääntyy(KUIN PUHTAAMPI LIEKKI) ja sylinterit,männänrenkaat.venttiilit kuluu nopeammin ja saattavat jopa palaa kiinni!!Vaihda isommat suuttimet jos sulla on kaasarivehje.Ilma ruuvistakin sen vois säätää mutta silloin ei tule tehoa lisää.Pakokaasuarvot on helppo mitata pakokaasutesterillä joita joka autokorjaamolla.Orginaaliputkilla saisi tietää optimaali arvot ja kun sitten isommat suuttimet vaihtais niin vois säätää sen samoihin tai vähän rikkaammalle.Nykypyörät on säädetty melko laihalle jo alkujaan kun päästönormit täytyy päästä läpi.Suosittelisin kyllä suuttimien suurentamista kun luulen että mopo muuten hajoaa..
hintanen projekti toi suuttimien vaihto säätöineen mahtaa olla,noin hinta?
Älä tee mitään..aja vain !