Nokia 110T hajosi kun laitoin pöytävalaisimen päälle, koje on aiemminkin ottanut häiriötä kun laittoi pöytävalaisimen päälle (kanava vaihtunut ja sellaista) nyt kuitenkin kuului vain "räts" ja simahti kaikki valot.. Nokia laatua taas.
hajospaska
hifisti87
6882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sinulla on maadoittamaton piuha jossain välissä?Tarkistappas.
noita ongelmia,voi tiltata tietsikankin totaalisesti.
Maadoittamaton piuha jossain VÄLISSÄ...
Ei voi olla ellei ole omia "harakiri" virityksiä tai maaadoitetun piuhan loppupäässä europistokkeellisia (maadoittamattomia).
Toisekseen 95% suomalaisessa asuntokannassa ei ole maadoitettuja kiinteitä pistorasioita ja siten jatkojohtoja (toimivasti) olohuoneessa, makkareissa ja työhuoneissa, vain uusissa ja täysin sähköistykseltään uusituissa on maadoitetut. Ja siten niitä tietsikoita yms. ei ole maadoitettu.
Mutta TVeet, videot, digiboksit ja muut viihdevempeleet niissähän on tämä "europistoke" ja laitteet ovat suojaeristettyjä (merkki kaksi sisäkkäistä neliötä), eli niitä ei voi (laillisesti) ja saa maadoittaa.
Mikäli taas joku alkaa maadoittamaan yksitäisiä laitteita tai pistorasioita em. tiloissa, niin edessä onkin taas "harakiri", eli kun se viereinen maadoittamaton laite vikaantuu ja kosketat sitten samalla liian lähellä olevaa maadoitettua laitetta on lähdön aikasi lähellä!
Nykyisten laitteiden häiriöherkkyydessä on kaksi tyypillistä asiaa, nämä purkauslamppujen ja muiden aparaattien häiriöt ja ala-arvoiset muuntajattomat virtalähteet, jotka eivät sitten tasaa noita verkosta tulevia piikkejä ja yliaaltoja vaan päin vastoin synnyttävät lisää (se siitä EMCstä).
Kännykkälatureissa nämä lelut painavat 20 grammaa ja oikeat laturit 200 grammaa.
Sama ongelma kun laitoin boksin akvaarioon, ihan p****a laatua noi boksit.
kestäisi,jos sen akvaarioon tuuppaisin.:)
AI voiko siinnä olla jotain ongelmia kun käyttää digiboxia akvaariossa. Sehän on edullinen vedenlämmitin siellä (lämpö tulee ihan sivutuotteena). Kalatkin käyttäytyvät välillä oikein hauskasti. Jännä juttu on, että kun boxin laittaa neloselle niin ne alkaa pyörimään allasta ympäri; ikäänkuin pakoreittiä etsiäkseen.