millainen on haukankallion koulu....?siis se erityis koulu puoli...millaisia lapsia siellä on?onko hyviä tai huonoja kokemuksia...?millaisia opettajia nuoria vai vanhempia vai sekä että ja niin edelleen?????harkitsen omaa lastani sinne ja haluaisin tietää millainen se on ja onko se minun lapselleni sopiva paikka?kiitos jo etukäteen....
millainen on?
3
1727
Vastaukset
- Janakkalassa asunut
Kysymässäsi paikassa on kovasti eri syistä väkeä ja paha sanoa mitään kokonaisuutta...on oppimisvaikeuksien, ei-tule-toimeen-normaalikoulussa -syystä, koulu ei kiinnosta...Eri syitä siis. Paljon ratkaisee tietenkin mistä olosuhteista ja miksi tulee. Toiset ovat ns. vapaammasta systeemistä pitäneetkin ja hommat ovat alkaneet mennä paikoilleen ja toisilla sitten eivät hommat mene yhtä putkeen.
Tosin kyllä sitten erilaista väkeä on kuin esim. tarkkailuluokilla, eli mitenkään aivan ylettömän muiden kanssa toimeentulemattomia "pahiksia" ei löydy. Ei löytynyt ainakaan vielä muutama vuosi sitten. Osa aineista ainakin aikanaan käytiin suorittamassa muissa lähiseudun kouluissa, esim. kotitalous jne. Opettajat tietenkin erilaisiin muuttuviin tilanteisiin paremmin puuttuvia ja joissain asioissa tarkempia kuin normaalissa koulussa.
Eli kokonaisuutena ei voi muuta sanoa kuin, että toiset tykkäävät ja toiset eivät mutta mitään kovin kummoisia härdellejä ei ole tainnut koskaan olla, joita ei koulun sisäisesti ja sinnikkyydellä ole saatu hoidettua.
Ja nämä siis ihan mitä itse lähellä asuneena tiedän, en mitenkään ole muuten "sisällä" ja perehtynyt toimintaan. Sen verran kuitenkin ihan lämpimänä neuvona sanoisin, että ei kannata loukkaantua kun kuulee koululaisista käytettävän nimeä "Kosmonauttiklubilaiset". Varsin syvään juurtunut nimi Janakkalassa kyseisen koulun väelle. Tietenkin hieman negatiivinen sävy nimessä, mutta tuo on eräs ns. käsite jo pienellä paikkakunnalla.- pasi
mä olin ite 9vuotta kyseisessä koulussa 1990-1999 ja tapahtuhan siellä kaikenlaista pientä tappelua sun muuta sillon mutta ei siellä enää kai mitään tapahdu,kyllä siellä pätevät opettajat on..mutta kivaa oli olla kyseisessä koulussa.
- Anonyymi
pasi kirjoitti:
mä olin ite 9vuotta kyseisessä koulussa 1990-1999 ja tapahtuhan siellä kaikenlaista pientä tappelua sun muuta sillon mutta ei siellä enää kai mitään tapahdu,kyllä siellä pätevät opettajat on..mutta kivaa oli olla kyseisessä koulussa.
Opettajat ovat varmaan tästä ajasta palaneet loppuun eikä opetus enää kiinnosta. Esiintyy paljon kiusaamista ja käytösongelmia. Enemmän tämä koulu on säiliö ongelmalapsille ja -nuorille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503334Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5492060Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171950Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821937- 201578
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431508- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281297KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481210