Hermot meni..

Käytiin tuossa kavereiden kanssa koiralenkillä,ja kyllähän oli reissu.
Meitä vastaan tuli mies ja nainen jolla oli koirat irti (meillä kytkettynä,paitsi koiranpentu).No,näiden koirat sitten hyökkäs meidän koirien kimppuun,omistajan huutelivat koiria,mutta eivät totelleet.
Heidän yksi koiransa lähti koiranpentuani jahtamaan,ja tietysti pentu kauhuissaan juoksi karkuun. No,itse annoin toisen koirani kaverilleni ja lähdin juoksemaan perään,että saan pennun kiinni. Myös tämä mies lähti kävellemään oman koiransa perään.
Saatiin koirat kiinni,niin tämä mies rupeaa sanomaan,että näin pientä pentua ei saisi näin pitkällä lenkillä olla (ei tullut anteeksi pyyntöä oman koiransa johosta). Mutta,sanoin että saanhan mie niin pitkälle lenkille viijä tään pennun,kunhan jaksan kantaa(pentu ei siis koko matkaa kävelly).
No,lähettiin sitten kävelemään takasin päin missä muu porukka ootti. Niin,eikös tämä nainen ala syyttää meitä,että ei osata koiria kouluttaa,että ei oo meidän hallinnassa koirat!Ja hänellä koirat vapaana,jotka EIVÄT tulleet kutsusta!! Ja sitten kun he lähtivät meitä ohittamaan,ja koirat hieman haukahti heidän koirilleen,niin jo rupesivat rakis,räksyttäjäs meidän koiria haukkumaan!järkyttävää kuinka he kehtasivat alkaa meille aukoa päätään,vaikka meidän koirat olivat ne,jotka pysyivät hallinnassa! Itse olisin ainakin tuossa tilanteessa nolona pyytänyt anteeksi!

3

376

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tästä

      Pidä aina koirasi kiinni ja vie ne vain korpeen ulkoilemaan!!!
      No hehheh...
      Laki kieltää koirien irtipidon...jos pennullesi jotain pahaa tapahtui, vie asia poliisille, pennut saa olla irti.
      Onneksi koirallani on paljon kavereita, jotka leikkivät vapaana yhdessä ja kaikki huutavat koiransa luokseen, jos joku uusi ilmestyy.
      Eihän tämä ollut vastaus kysymykseesi, mutta yritä löytää lenkeilläsi samanhenkisiä ihmisiä ja yritä todella välttää noita nipottajia, jotka eivät koiria ymmärrä. Ikävä kyllä tollasillakin on koiria.
      Luin uudelleen, ja niinhän olitkin tehnyt, eli sulla täytyy ilmeisesti vain olla silmät niskassakin, että nuo häiriköt sitten menee ohi ja voitte jatkaa ulkoilua omaan tapaanne.

      Tsemppiä!!! Hulluja on monenlaisia ja mäkin olen laittanut koirani puuhun kiinni, koska mies huusi mulle, että jos nuo pedot käy hänen koiransa kimppuun, niin hän menee oikeuteen.
      Todellinen tilanne oli, että koirani (nartut) olivat kiinnostuneita uroksesta, mutta väistin humalaisen miehen huudon vuoksi.
      Uroksen omistajan miesystävä kuitenkin toi (tosi kiltin koiran) puussa kiinni olevien narttukoirieni
      eteen huutaen, että jos nuo hullut siihen koskee, hän soittaa poliisit.
      Kaikki koirat, niin minun kuin hänenkin, kuitenkin väistivät toisiaan ja mies lähti pois.
      Tuossa tilanteessa mulla oli kuitenkin onneksi normaali koiranulkoiluttaja lähellä, joka seurasi sivusta tuota episodia.
      Eipä tuo koira ole enää näkynyt sen miehen mukana. Harmi vain on, että tuo koiranomistajanainen menee juosten karkuun, jos toisia koiria ulkona näkee.
      Ja se koiraparka...

    • Tersi

      idiootteja aina riittää meidän koiraihmisten keskuudessa. Kaverini koiran kimppuun kerran hyökkäsi kaksi koiraa, tulivat talon pihalta jossa olivat vapaana ja menivät molemmat kaverini koiran luokse. Mies sitten tuli paikalle ja tiuskaisi kaverilleni että ota se koirasi pois sieltä... ihan kun olisi ollut kaverini vika että tappelu syntyi. Mies oli todella vihainen. Kaverini napautti takaisin ja mies otti nolona koiransa kainaloon ja poistui mutta ei tullut mitään anteeksi pyyntöä, yllätys yllätys...

    • kummallakin?

      Tilanteesta ei tule muuta mieleen, kuin sanonta "meidän koirat ja muiden piskit".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      68
      3010
    2. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      363
      1117
    3. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      64
      762
    4. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      719
    5. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      253
      569
    6. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      133
      566
    7. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      549
    8. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      29
      509
    9. Sysmä tarvitsee päätöksiä

      Sysmä tarvitsee päätöksiä – ei p*anjauhantaa** Kirjoitan kuntapolitiikan ulkopuolisena tarkkailijana. Sysmän poliittinen
      Sysmä
      17
      505
    10. Älä katoa elämästäni

      Kävelyllä mietin olisitpa varjo takanani vierelläni sivullani Älä katoa koskaan ole siinä pidä kädestäni kiinni ole kan
      Ikävä
      29
      479
    Aihe