Hermot meni..

Käytiin tuossa kavereiden kanssa koiralenkillä,ja kyllähän oli reissu.
Meitä vastaan tuli mies ja nainen jolla oli koirat irti (meillä kytkettynä,paitsi koiranpentu).No,näiden koirat sitten hyökkäs meidän koirien kimppuun,omistajan huutelivat koiria,mutta eivät totelleet.
Heidän yksi koiransa lähti koiranpentuani jahtamaan,ja tietysti pentu kauhuissaan juoksi karkuun. No,itse annoin toisen koirani kaverilleni ja lähdin juoksemaan perään,että saan pennun kiinni. Myös tämä mies lähti kävellemään oman koiransa perään.
Saatiin koirat kiinni,niin tämä mies rupeaa sanomaan,että näin pientä pentua ei saisi näin pitkällä lenkillä olla (ei tullut anteeksi pyyntöä oman koiransa johosta). Mutta,sanoin että saanhan mie niin pitkälle lenkille viijä tään pennun,kunhan jaksan kantaa(pentu ei siis koko matkaa kävelly).
No,lähettiin sitten kävelemään takasin päin missä muu porukka ootti. Niin,eikös tämä nainen ala syyttää meitä,että ei osata koiria kouluttaa,että ei oo meidän hallinnassa koirat!Ja hänellä koirat vapaana,jotka EIVÄT tulleet kutsusta!! Ja sitten kun he lähtivät meitä ohittamaan,ja koirat hieman haukahti heidän koirilleen,niin jo rupesivat rakis,räksyttäjäs meidän koiria haukkumaan!järkyttävää kuinka he kehtasivat alkaa meille aukoa päätään,vaikka meidän koirat olivat ne,jotka pysyivät hallinnassa! Itse olisin ainakin tuossa tilanteessa nolona pyytänyt anteeksi!

3

347

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tästä

      Pidä aina koirasi kiinni ja vie ne vain korpeen ulkoilemaan!!!
      No hehheh...
      Laki kieltää koirien irtipidon...jos pennullesi jotain pahaa tapahtui, vie asia poliisille, pennut saa olla irti.
      Onneksi koirallani on paljon kavereita, jotka leikkivät vapaana yhdessä ja kaikki huutavat koiransa luokseen, jos joku uusi ilmestyy.
      Eihän tämä ollut vastaus kysymykseesi, mutta yritä löytää lenkeilläsi samanhenkisiä ihmisiä ja yritä todella välttää noita nipottajia, jotka eivät koiria ymmärrä. Ikävä kyllä tollasillakin on koiria.
      Luin uudelleen, ja niinhän olitkin tehnyt, eli sulla täytyy ilmeisesti vain olla silmät niskassakin, että nuo häiriköt sitten menee ohi ja voitte jatkaa ulkoilua omaan tapaanne.

      Tsemppiä!!! Hulluja on monenlaisia ja mäkin olen laittanut koirani puuhun kiinni, koska mies huusi mulle, että jos nuo pedot käy hänen koiransa kimppuun, niin hän menee oikeuteen.
      Todellinen tilanne oli, että koirani (nartut) olivat kiinnostuneita uroksesta, mutta väistin humalaisen miehen huudon vuoksi.
      Uroksen omistajan miesystävä kuitenkin toi (tosi kiltin koiran) puussa kiinni olevien narttukoirieni
      eteen huutaen, että jos nuo hullut siihen koskee, hän soittaa poliisit.
      Kaikki koirat, niin minun kuin hänenkin, kuitenkin väistivät toisiaan ja mies lähti pois.
      Tuossa tilanteessa mulla oli kuitenkin onneksi normaali koiranulkoiluttaja lähellä, joka seurasi sivusta tuota episodia.
      Eipä tuo koira ole enää näkynyt sen miehen mukana. Harmi vain on, että tuo koiranomistajanainen menee juosten karkuun, jos toisia koiria ulkona näkee.
      Ja se koiraparka...

    • Tersi

      idiootteja aina riittää meidän koiraihmisten keskuudessa. Kaverini koiran kimppuun kerran hyökkäsi kaksi koiraa, tulivat talon pihalta jossa olivat vapaana ja menivät molemmat kaverini koiran luokse. Mies sitten tuli paikalle ja tiuskaisi kaverilleni että ota se koirasi pois sieltä... ihan kun olisi ollut kaverini vika että tappelu syntyi. Mies oli todella vihainen. Kaverini napautti takaisin ja mies otti nolona koiransa kainaloon ja poistui mutta ei tullut mitään anteeksi pyyntöä, yllätys yllätys...

    • kummallakin?

      Tilanteesta ei tule muuta mieleen, kuin sanonta "meidän koirat ja muiden piskit".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      165
      2959
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      291
      2643
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      71
      1752
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      44
      1639
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1530
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1286
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      103
      1203
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1164
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      358
      1089
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1063
    Aihe