...jos tosissaan sitä haluaa. Tämä on fakta!
Täytyy tehdä harjoituksia, töitä, päivittää portfoliota ja omia taitoja yli puolet vapaa-ajastaan ilman että se tuntuisi pakolliselta tai ahdistavalta. Jos kävit mediakoulus niin että istuit vapaa-ajat kotona telkkua tuijottaen, pelaten tai kavereiden kanssa baarissa kännäten, päädyt varmasti turhauttavaan itsesääliin kun unelmatyötä ei tuoda tarjottimella eteesi etkä löydä sitä edes mollin sivuilta. Alan kouluthan on aika mukavaa ajanvietettä, ei siinä mitään. Helpolla pääsee pari kolme vuotta.
Mutta säälittävää kun tullaan tänne purkamaan omaa laiskuuttaan.
Unelmat ei toteudu ilman töitä ja täydellistä omistautumista. Jos ei tunnu sun kohdalla tältä, niin eti se oma ties muualta.
Tällä alalla pärjäävät vain harvat ja aidosti intohimoiset tyypit. Oikeat rokkostaratkin vievät silmänräpäyksessä voiton, moni pikkuidoli kuihtuu äkkiä.
Toivottavasti sul on sitä intohimoa,,..tai edes suhteita, jos ei muuta.
Alalla pärjää
6
953
Vastaukset
- AMK sucks
Totta on että "tällä alalla pärjäävät harvat", mutta miksi sitten koulutetaan alan osaajia joka oppilaitoksessa...kerpele! Media-alan valmistuneita suolletaan joka kevät oppilaitoksista AMKit ja muut pilipaliopistot/ajanviettokurssit. Alan työttömiä on 95% valmistuneita. Näin ollen "vain harvat" pärjäävät eli saavat töitä (tod näk suhteilla tai pers***ttä antamalla tms.)
- tiedät
ja haistapa paska.
olet tyhmä.
ole hiljaa.
ja vedä viddu päähäsi. - tommij
Seuraan graafisen alan koulutusta "lähietäisyydeltä" amk-tasolla. Ja kyllähän tuo on harvinaisen totta, että alalla yleensä pärjäävät parhaiten ne, jotka ovat valmiita uhraamaan vapaa-aikaansa tunteja laskematta.
Tosiasia on se, että usein parhaiten pärjäävät (työelämässä siis, ei arvosanoilla mitaten) ne, joita ei juuri tunneilla näy. He puurtavat kotosalla, tehden "omaa juttuaan" vaikka 36h putkeen jos niikseen sattuu. Ja kun ovat saaneet sitä "omaa juttuaan" vähän kuosiin, tarjoavat osaamistaan ensin ehkä tuttavapiirille ja sitten muille. Parhaimmillaan he ovat oikeissa töissä kiinni jo opiskeluaikanaan, suhteita luomassa.
Ja suhteistahan ala on kiinni. Suhteet asiakkaisiin, suhteet alihankkijoihin, suhteet työtovereihin, suhteet muihin alan toimijoihin.
On lapsellista itkeä, että joku on päässyt jonnekin töihin suhteilla, koska se _on alan toimintamalli. Voit olla helkutin hyvä suunnittelija, mutta jos et osaa _luoda _suhteita ja _myydä _itseäsi, niin luultavasti et koskaan pääse sellaiseen työpaikkaan, jossa pääsisit kehittämään osaamisesi maksimiin. - tradenomi
Oli miten oli, niin koko media-ala on pers***eestä. Se ei enää työllistä jos on koskaan työllistänytkään
- työllisti
media-ala työllisti hyvin ja hyvillä palkoilla 80-90 luvun alulle... sitten tuli kompuutterit ja juttu räjähti.
Kaikki, joila on kompuutteri ja varaa ohjelmiin on graafikoita, elokuvaeditoreja, animaattoreita..
ja vitun huonoja.
Ennen duunia tehdessä ensin ajateltiin ja sitten tehtiin.
Nyt ei tehdä toisinpäin.. koska ajattelu on jo lopetettu. Turhana.
- kännissä
jaksaa just ja just.......
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848