musiikki

pianisti

Serkkutytölläni on ristiäiset ensi kuussa ja minun olisi tarkoitus soittaa pianolla joku kaunis kappale siellä. Lapsen vanhemmat antoivat minulle vapaat kädet ristiäiskappaleen valinnassa, ja nyt pitäisi sitten keksiä tilaisuuteen sopiva kappale. Olen soittanut pianoa useita vuosia, joten taitoa on soittaa melkein mitä vaan. Haluan kuitenkin, että kappale olisi yksinkertainen, kaunis, herkkä eikä sitten liian pitkä. Olisiko kenelläkään ideoita?

5

1569

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pianokirjallisuutta

      alkuunkaan, mutta suosittelen, että soitat mieluummin jonkun tutun laulun, kuin mitään varsinaista pianokappaletta. Suojelusenkeli eli Maan korvessa kulkevi... on mitä parhain valinta.

      • Hippiäinen76

        Suojelusenkeliä (eli "Maan korvessa kulkevi...") olisin minäkin ehdottanut. Sen kappaleen valitsimme laulettavaksi omalle tytöllemme ristiäisissä.


      • Täti
        Hippiäinen76 kirjoitti:

        Suojelusenkeliä (eli "Maan korvessa kulkevi...") olisin minäkin ehdottanut. Sen kappaleen valitsimme laulettavaksi omalle tytöllemme ristiäisissä.

        Edellinen ehdotus on hyvä valinta. Myös jokin kaunis kehtolaulu olisi sopiva, esim. "Levon hetki nyt lyö". Joku kaunis lasten virsikin kävis hyvin tilanteeseen, esim. "Jumalan kämmenellä".


    • Minä

      Olisiko hyvä ihan vaan lastenlaulu? Esim. Ihme ja Kumma...Sanat ainakin ihanat!

    • iitu_

      Onko soittotaitosi klassista vai soitatko vain viihteellistä sointumusiikkia? Toki voit soittaa Maan korvessa kulkevi tms. jos osaat tarpeeksi improvisoida, mutta klassisia kauniita kappaleitakin on niin paljon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      80
      5029
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      73
      4668
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2997
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      83
      2917
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2384
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      59
      2025
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      20
      1760
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      113
      1415
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1318
    Aihe