koiralla laktoosi-intoleranssi??

kurkkis

Oletteko törmänneet koiraan jonka vatsa ei kestä piimää? (ja ilmeisesti ei sitten muitakaan happamia maitotuotteita?) Aina ovat koirieni kasvattajat kehottaneet pennuille syöttämään ruuan kanssa piimää, mutta nykyinen naperopa ei sitä kestä. Tosin kyllä ei tämän koiran kasvattaja piimästä mitään puhunutkaan, enkä huomannut sitä kysyäkään erikseen, kun vaan oletin että samaa linjaa tämänkin kanssa jatketaan.

2

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sietokyky

      Maitoa ei monen koiran vatsa kestä ollenkaan, useimpien kyllä nuo hapanmaitotuotteet. Oma koirasi kärsii ilmeisesti laktoosi-intoleranssista, tai vatsa on muuten hyvin herkkä. Kokeile varovasti esim. raejuustoa tai erilaisia viilejä, jos haluat maitotuotteita koirallesi antaa. Voisit kokeilla vaikka vähälaktoosisia tai täysin laktoosittomia tuotteita, piimääkin on sellaisena saatavana. Koira tulee kyllä mainiosti toimeen ilman maitotuotteita, mutta jos niitä haluat antaa, kokeile varovasti erilaisia.
      Nuo laktoosittomat tuotteet ovat kalliimpia kuin tavalliset, mutta koiralle annettavat määrät ovat kuitenkin aika pieniä, joten hinta ei nouse hirveön korkeaksi.

    • natalie79

      Suurin osa koirista on laktoosi-intoleraatikkoja. Maitotuotteet kannattaa antaa hyla tai into tuotteina. Piimää ja raejuustoa perempia kalsiumlähteitä on kovat juustot. Myös kananmunankuoret kannattaa murskata koiran ruokaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      90
      4219
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      931
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe