korvaus

dafilius

korvataanko kypärät kun pyörä kaatu ja ne oli peileissä kiinni? niihin tuli naarmuja? onko se niin et jos kypärä osuu kovaa maahan niin siitä häviää pintajännitys ja se ei ole enään niin turvallinen..??

3

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Warpbyte

      Jokunen vuosi sitten osuin liikenteenjakajaan ja pyörä että kypärä ja kyllä vakuutusyhtiö kypärän korvasi myös.

      Onhan kypärä sama kuin autossa airbagit... ja koska suomessa on kypärä pakko, niin kyllä se pitäisi myös sen korvata.

      Kertakäyttökamaa kypärät kyllä on, mutta en tiedä ihan varmaksi että jos kypärä vain tippuu, niin onko se käyttö kelvoton?? ehkä, ehkä ei...

      voit tietenkin testata kevyesti painamalla kypärän kummaltakin puolelta, jos se on menettänyt pintajännityksen, niin kyllä sen sitten tuntee ja huomaa.

      • Warpbyte

        pieni korjaus edelliseen...

        Jokunen vuosi sitten osuin liikenteenjakajaan ja pyörä että kypärä meni lunastukseen ja kyllä vakuutusyhtiö silloin kypärän korvasi myös.


    • Kukkuu

      Jos se kypärä on kuitukypärä niin siinä ei ole pintajännitystä ollenkaan toisin kuin muovikypärissä, eikä silloin pienet kolhut vaikuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      49
      2938
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2711
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      37
      2420
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      33
      2159
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1539
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1203
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe