Kannattaako

hankki

Ducati SS 750 FF -01 tai 750 Sport HF -03? Kummassakin kilometrejä alle 10000 ja hinnat n. 8000e.

Onko Ducati kallis huoltaa? Onko vikoja? Millainen huoltoväli? Millaisia ovat ajaa? Muita kokemuksia?

Itellä on tällä hetkellä Kawasakin ZR-7 ja pyörässä alkaa olee kilometrejä sen verran, että se kannattais vaihtaa pois. Uudella pyörällä hintaa sais olla max 8000-9000e, joten nuo kaksi Ducatia sopii hyin siihen haarukkaan.

1

969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ducatisti

      Itselläni täysin murheeton. Se on yksinkeritaista tekniikkaa: kaksiventtiili (tosin desmodrominen), ilmajäähy ja ruisku. Huollot ovat kalliita, samoin osat. Osien saatavuus on hyvä. Omatoimisuus lyö leiville. Huoltoväli on kympin, mutta ei olisi pahitteeksi vaihtaa öljyt suodin puolet useammin. Laite tykkää huolenpidosta ja maantieajoista. Se on melko kankea kaupungissa ja huono matka-ajossa (epämukava istua, ei saa laukkuja jne), mutta tehottomuudestaan huolimatta se on kiva aktiiviajossa. Vaikka kone ei olekaan tehokas, pyörässä on kunnollinen runko, tuplabrembot teräspunosletkuin ja muuta rataherkkua. Minusta se on myös hienon näköinen ja kuuloinen, nostaa aina pulssia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      48
      1031
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      847
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    10. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      699
    Aihe