Ollaan harjoiteltu ahkerasti koiran kanssa tokoa, harjoituksissa kaikki sujuu käsikirjoituksen mukaan, ollaan myös käyty aiemmin katsomassa koiran kanssa kisoja, ja osallistuttu näyttelyihin. Ongelman laatu on seuraava osallistuttiin möllitokoon ja koira ei toiminut pätkääkään, näytti ihan kuin se ei olisi ymmärtänyt yhtään mitä sille sanottiin.. Ideoita, mikä mättää?
mikä vikana?
3
287
Vastaukset
- nuutti
Tuossa voisi ajatella että vika on sinussa. Koira ehkä huomaa että jännität ja hermostuu itsekkin. Nyt harjoituksiin joku kuvaamaan sinua ja koiraasi, sitten tulkitset jokaisen eleesi, koukistatko pikkurilliäsi ennen kun annat käskyn, ynnä muut pienetkin eleet.. Jotkut koirat tulkkaavat eleitäsi ja yleensä aina antaa koiralle jonkun merkin kunkin käskyn kohdalla, ne vain on joskus vaikea tiedostaa. Jos huomaat nämä merkit alat joko tarkoituksella niitä jättämään pois ja opetat koirasi kuuntelemaan vain käskyjäsi, tai sitten hiot eleet mitättömiksi niin että tuomari ei niistä pääse rokottamaan. Pari esimerkkiä joita itse käytän kisaavilla koirilla: Hengitän aina nenän kautta, paitsi kun paikallaolossa annan seuraavan käskyn hengitän ennen käskyä suun kautta sisään, näin koira ei kärky, toinen on että koira on opetettu että huokaus on sama kuin ei, alussa se on erittäin liioiteltu, mutta ajan kanssa koira reagoi jo kun hengitän ulos suun kautta, kisoissa tämä on merkki koiralle että nyt skarppina.. Nuo tuntuvat niin mitättömiltä, ja jos niitä ei tiedosta niiden poisjäänti saa koiran hämmentymään, ja kisatilanne koiralle muutenkin on stressaava, se tarvitsee näitä apuja jo senkin takia..
- meni
ekat tokot IHAN penkin alle, kun koira vaan haisteli maata ja kurkotteli muihin kehiin... Siis just sellainen KUURO! Hävettihän tuo silloin... mutta yritä suhtautua rennosti tyyliin; "tästä ei voi kuin parantaa." Eiköhän se siitä, kun et jännitä ja koirakin tottuu :) Tsemppii!
- noutajatar_
Kertoisitko mirka vähän tarkemmin että miten koira reagoi siellä möllitokossa? Ei toiminut mutta millä tavalla? Katseliko muita koiria, haisteliko maata...?
Lähtikö innostuneena mukaan mutta menetti mielenkiintonsa?
Olethan treenannut muutenkin niin että koira varmasti ymmärtää suulliset käskyt?
Usein treenatessa tulee huomaamatta käytettyä vartaloa apuna ja sitten kokeessa sitä ei tee ja näin ollen tuloksena on koira joka on ihan sekaisin siitä mitä siltä halutaan. Josta sitten seuraa se että kisa menee ehkä maan haisteluksi jolla koira yrittää peittää sitä että se on hämmentynyt.
Ja olethan treenannut myös tarpeeksi sitä että koira ei saa palkkaa pidempään aikaan mutta sitten kun saa se onkin mojova palkka eikä vain yksi kämäinen nakinpala tai mitä nyt sitten käytätkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856