Nyt olisi tarve löytää digipokkari joka käyttää SD-muistikorttia ja AA-kokoisia paristoja/akkuja.
Monet on siirtyneet valmistajakohtaisiin akkuihin jo, mutta onko canon käytännössä enää ainoa tässä SD-AA sarjassa, jos puhutaan digikameroista, ei mistään rimpuloista.
D-pokkari SD+AA?
5
241
Vastaukset
- AA-kerho rules
Virrankulutus on jo niin pieni että erityisesti harvemmin kuvaava ei kalliita ja lopulta hyytyviä akkuja tarvitse vaan pärjää paristoilla. Esim. canon a620:lla voi selailla kuvia yli 15 tuntia ennenkuin alkaalit hyytyy. Mieti mitä jonkun nykypokkarin akku makssa varaosana kolmen vuoden päästä jos yleensä on edes saatavana.
Koko on akulla tietenkin hieman pienempi kuin sormiparistoilla ( tosin 2 sormea ei paljon tilaa vie )eli jos ultrapientä kokoa etsii niin akku on silloin oikea valinta, ei muuten.
Esim. A620 jossa 4xAA tai A700 jossa 2xAA
Panasonicillakin joku AA-kerhon malli. - valintaperusteet
Ehkäpä seuraava valintaperuste on kameran nimen pituus.
- Äsdee
tarkoitus hankkia kamera joka kulkee aina mukana, johon saa paristot tarvittaessa inarin essolta tai Ranskan rivieralta. Siksi AA-kerhon kamera. Vakavampaan kuvaukseen repussa onkin jo digijärkkäri joka käyttää SD-korttia.
- mieleisesi
Äsdee kirjoitti:
tarkoitus hankkia kamera joka kulkee aina mukana, johon saa paristot tarvittaessa inarin essolta tai Ranskan rivieralta. Siksi AA-kerhon kamera. Vakavampaan kuvaukseen repussa onkin jo digijärkkäri joka käyttää SD-korttia.
www.dpreview.com
- näet heti
mieleisesi kirjoitti:
www.dpreview.com
ne aa:t ja sd:t , paljon on noihin kuule tarjontaa
http://www.dcresource.com/reviews/cameraList.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1076902
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h915125Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1123376Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333272Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska312419Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191766Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961411Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391362Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311266- 481034