Voisiko joku hieman kertoa omia näkemyksiään ko pelistä...ruostuuko helposti, miten liikkuu 1.8-litraisella. Onko sisämelu kovaa? jne..
Focus C-max
7
1709
Vastaukset
- ExMax
Ruostumisesta en tiedä, mutta on varmasti hiljaisin Fordin malleista.
- countergear
Ei *skempi värkki sinänsä. Käytössä ollut reilun vuoden päivät, ajettu 34t. Ruostetta ei ole missään (ovikitit tarkistettu), ylimääräisiä rasvojakaan ei ole alla näkynyt.
Talvikeleillä lämmitysvoima riittävä, hyvät istuinlämmittimet. Ensiasennus Misukka energyt hieman äänekkäät, niikuin olivat edellisessä autossanikin (C5). No ensi kesäksi uudet nrvi:t alle ja tilanne paranee oleellisesti (ainakin tuon vitosen kokemusten perusteella).
Jos jotain pitäisi parantaa, niin vitonen voisi olla aavistuksen pidemmäksi välitetty ja tuulilasin yläosa tummennettu, niinkuin 80-luvun volvoissa aikanaan oli. Jotain pikkuvikoja voi aina esiintyä, uudessakin autossa se on nykypäivää, mutta on tämä silti valovuoden edellä ison C:n laatutasoa (kokem. jne).
1,8 on luonteeltaan miellyttävä ja varsin riittävä normaaliin liikennerytmiin, mutta jos omaa pakonomaisen tarpeen ajaa edellänäkyviä kiinni ohi, niin soisi toki tuota (kiihdytys)tehoa olevan about 40 hepoa lisää. Tunnustan, että yritän päästä tästä pahasta tavasta eroon, mutta kun takana on kaikkiaan noin 700000 (kolaritonta) kilometriä, niin ei tuota tapaa niin vain yht'äkkiä muuteta...valitettavasti. - WaltzingMatilda
Käytössäni on ollut 2-litrainen diesel nyt vuoden ja yhdeksän kuukautta, mittariin on kertynyt vajaat 60 tkm.
tosi mukava ajaa niin maantiellä kuin kaupungissakin
lämmitettävä tuulilasi lisää lähtöjen helppoutta varsinkin syksyisin ja keväisin kun lämmittimen käyttö tuntuu jo liioittelulta, sekä tietenkin ajomukavuutta jäätävällä sateella
ruostetta ei näy
vähemmän melua kuin edellisissä ajokeissani (Golf Variant 1.8 ja 2.0 bensamoottoreilla , á 3 vuotta käytössäni)
- eberin kanssa oli taistelua aluksi
- takaluukun lukko temppuilee toistamiseen
- kello eli omaa elämäänsä kovilla pakkasilla, taisi jokin tietokoneen päivityskin hävitä - vika ilmeisesti akussa - vaihtoon ennen ensi pakkasia
Sijaisautona oli eberin korjauksen aikoihin pari päivää autovuokraamon Focus farmari 1.6 (ei tämä uusin malli, mutta vasta n. 20 tkm ajettu) ja se tuntui tosi "rimpulalta" C-Maxiin verrattuna. - ostos
Lokakuussa kolme vuotta (ensimmäisiä c-maxeja) ja kilsoja 38tkm, vähemmän vikoja kuin uudessa -99 focuksessa ja -01 mondeossa. Auto on jämäkkä, onhan painoa 1470 kg, 120 hv riittää normaali ajossa eihän se mikään sportti ole vaan tila-auto, takapenkkien muunneltavuus on käytännöllinen ratkaisu (ei amb-varusteisessa)voi poistaa takajakkarat yksitellen. Ajoominaisuudet huippu luokkaa. Ghian varusteet kattavat. Matkaajossa kulutus alle 7 litraa ja kaupunki pyörityksessä raskaalla jalalla yli 9. Ajo-asento on hyvä, istutaanhan siinä korkeammalla.
- relluliitti
Turhaa melua yli 80 km/h nopeuksilla, mutta ei aivan kauhea sentään. Kuljettajan paikka hyvä. Muunneltavuus keskinkertainen, säilytyslokeroja saisi olla enemmän. Istuinmateriaali ei siedä vettä, näkyy törkeinä läiskinä. takaluukun lukko takuuna vaihtoon, kello sekaisin päivityksestä huolimatta.
Ovet ok, vetoakselit samoin. Riittävä suorituskyky, ei kovin pihi, ei juoppokaan. takapaksin verhoilun paksuus käsittämätön, mitä kaikkea sinne lie piilotettu.
Edellinen sceniccini oli mukavampi ja viattomampi ja muunneltavampi. En hauku tätäkään, jos niin luulitte.- countergear
Juu, tuo on totta, että pienestäkin vesivahingosta törkeä läiskä. Itse asiassa riitti että juniori tuli urheilutreeneistä läpimärkänä penkille.
- saa ja....
Ghiassa plyyshi-penkit ja ei kyseistä ongelmaa, keskikyynärnojassa suuri kaksi osainen säilytys-tila (mahtuu ainakin 30 kpl cd-levykoteloa.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880