mutta se ei nyt haittaa,kun takana jo 4000km.
Olen todennut,että pyörä on hyvä ottaa ajoissa ajoon,koska keväällä kuivat kelit.Heti alkukaudesta olen kokenut mahtavat fiilikset moottoripyöräilystä.Ei se sadekkaan hiljennä ajamistani.Silti olen aina ihmetellyt niitä jotka odottavat kesäkelejä ja kuitenkaan kelit eivät ole yhtään paremmat kuin huhtikuun puolivälissä.
nyt alkoi
9
866
Vastaukset
- el_lupo
Huomasin tänä aamuna töihin mennessäni Manskulla, kun jouduin jarruttamaan ruuhkassa takajarrulla(mitä yleensä en juuri käytä), niin vapauttaa hyvin takapyörää eikä lähde luistelemaan.
- samaa
kun vedät kunnolla kallellaan kaarretta...
- el_lupo
samaa kirjoitti:
kun vedät kunnolla kallellaan kaarretta...
Luulisin, että ABS on kaarteessa parempi, koska jos takapyörä lukkiutuu kaarteessa niin varmasti lähtee mopo alta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lukkiutumattomat_jarrut - niin..
el_lupo kirjoitti:
Luulisin, että ABS on kaarteessa parempi, koska jos takapyörä lukkiutuu kaarteessa niin varmasti lähtee mopo alta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lukkiutumattomat_jarrutmietin tässä vain miten tuo toimii käytännössä kun ABSihan kuitenkin päästää hetkellisesti pyörän "lukkiintumaan" siis ei nyt toppiin mutta luistamaan pinnalla. Silloin jos olet menossa kovassa kallistuskulmassa kaarretta ja jarrutat lujaa abseilla niin nehän menettää pyörän pidon hetkellisesti.. no mites tässä tapahtuu... lähteekö pyörä alta, tuleeko highsideri kun absit vähentää jarruvoimaa vai ollaanko siinä vaiheessa jo menossa turvalleen kun perä on lipsahtanut liusuun japyörä karkaamassa alta kyljelleen... Onko kellään kovasta kaarrejarrutuksesta kokemuksia abseilla?
- el_lupo
niin.. kirjoitti:
mietin tässä vain miten tuo toimii käytännössä kun ABSihan kuitenkin päästää hetkellisesti pyörän "lukkiintumaan" siis ei nyt toppiin mutta luistamaan pinnalla. Silloin jos olet menossa kovassa kallistuskulmassa kaarretta ja jarrutat lujaa abseilla niin nehän menettää pyörän pidon hetkellisesti.. no mites tässä tapahtuu... lähteekö pyörä alta, tuleeko highsideri kun absit vähentää jarruvoimaa vai ollaanko siinä vaiheessa jo menossa turvalleen kun perä on lipsahtanut liusuun japyörä karkaamassa alta kyljelleen... Onko kellään kovasta kaarrejarrutuksesta kokemuksia abseilla?
en ole koskaan käyttänyt kaarteessa. Joskus tiukassa mutkassa käytän etujarrua apuna, sillä se taittuu silloin paremmin mutkaan eli toimii vastaohjauksessa apuna.
- se on tosi
el_lupo kirjoitti:
en ole koskaan käyttänyt kaarteessa. Joskus tiukassa mutkassa käytän etujarrua apuna, sillä se taittuu silloin paremmin mutkaan eli toimii vastaohjauksessa apuna.
mutta... mietin tässä juuri noiden absien auttavuutta siinä tilanteessa että jarrutat kunnolla abseja vasten kaarreajossa. Entä absit etujarruissa. Normaalistihan jos ajat kaarretta ja jarrutat voimakkaasti etujarrulla, etunen lipsahtaa alta, siinä tapauksessa että jarrutus ei saa aikaan pyörän pystyyn nousua. Lipsahtaako etunen alta?
- Mika__
Vasta 4000 kilometriä. Onneton suoritus. Mulla on jo 12000 km plakkarissa -:)
- sinähän
oletkin tosimotoristi... vannoutunut sellainen... teiden kingi. Liivit päällä talvet kesät. Jeahhh... I'm The Man!!!
- Mika__
sinähän kirjoitti:
oletkin tosimotoristi... vannoutunut sellainen... teiden kingi. Liivit päällä talvet kesät. Jeahhh... I'm The Man!!!
Pusulan Nesteellä iso kahvikuppi maksaa 70 senttiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 865269
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h784704Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112997Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv862933Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p232494Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.612039Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska241901- 321523
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1141439- 1851318