Auttakaa koira maalissa

"entinen taiteilija"

Apua!

Huomenna näyttely ja koirat on öljyvärissä!! Pirut olivat ne saaneet kaapista..Millä se lähtee turkista? Oon fairinnu ja saippuoinu.. Uskaltaako miten vahvoja aineita käyttää..?

4

2871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pepsodent-peppi

      siitä ei oo haittaa turkille, kunhan et kirsuun anna vetästä, mutta pepsodentillä lähtee paljon muutakin irti ja monesta muustakin paikasta, jopa vaatteista öljytahrat...

      • tässäkin http://www.thedirtydogsofparis.co.uk/art/18a.jpg

        -MAALI!!

        Ei kun minun piti kiittää tuosta hammastahnavinkistä, itsellä oli kerran pieni öljyongelma kun hauva oli tepastellut öljylammikossa linja-autovarikon luona. Siinä kanssa oltiin fairypullon kanssa suihkussa, mutta eihän sitä saanut itkemälläkään pois, lähti vasta kulumalla loput.

        Toivottavasti öljyväri ei ole ihan yhtä tiukassa!!


      • neuvosta

        Ja kylhän se autto ei enää huomaa muualta kun kuonosta ja kaulasta ku ne on vitivalkoset.. Nyt vaaleensiniset.. Pitää yrittää vielä useenpaan kertaan..
        Toivottavasti tuomari osaa arvostaa pientä sinisyyttä koirassa jos ei lähde kokonaan pois.. :)


    • Minulla ei ole tietoa, miten jo kuivuneen värin tai edes märän saisi pois. Öljyvärihän on nimensä mukaan hmm... rasvaliukoista. Eli meillä koulussa maali ohennetaan tärpätti-pellavaöljyseoksella. Siveltimet pestään tärpätillä ja sen jälkeen mäntysuovalla tai fairylla. Mutta tärpätti taitaa olla koiralle myrkyllistä ja haitaksi turkille.

      Myöskin rasvaliukoinen syväpainomaali esipestään käsistä märkänä ruokaöljyllä, sitten fairylla, koska tavallinen käsisaippua ei irrota öljyä eikä maalia sellaisenaan. Ehkä sinun olisi pitänyt heti maalin ollessa märkää kokeilla jotain ruokaöljyä tms... En tiedä olisiko tosin toiminut... Kuivana maalia ei taida saada pois kuin mahdollisesti kuluttamalla tai ajamalla turkin.

      Ei sen enempää ole tietoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe