Apua!
Huomenna näyttely ja koirat on öljyvärissä!! Pirut olivat ne saaneet kaapista..Millä se lähtee turkista? Oon fairinnu ja saippuoinu.. Uskaltaako miten vahvoja aineita käyttää..?
Auttakaa koira maalissa
4
1125
Vastaukset
- pepsodent-peppi
siitä ei oo haittaa turkille, kunhan et kirsuun anna vetästä, mutta pepsodentillä lähtee paljon muutakin irti ja monesta muustakin paikasta, jopa vaatteista öljytahrat...
- Ursa
tässäkin http://www.thedirtydogsofparis.co.uk/art/18a.jpg
-MAALI!!
Ei kun minun piti kiittää tuosta hammastahnavinkistä, itsellä oli kerran pieni öljyongelma kun hauva oli tepastellut öljylammikossa linja-autovarikon luona. Siinä kanssa oltiin fairypullon kanssa suihkussa, mutta eihän sitä saanut itkemälläkään pois, lähti vasta kulumalla loput.
Toivottavasti öljyväri ei ole ihan yhtä tiukassa!! - neuvosta
Ja kylhän se autto ei enää huomaa muualta kun kuonosta ja kaulasta ku ne on vitivalkoset.. Nyt vaaleensiniset.. Pitää yrittää vielä useenpaan kertaan..
Toivottavasti tuomari osaa arvostaa pientä sinisyyttä koirassa jos ei lähde kokonaan pois.. :)
Minulla ei ole tietoa, miten jo kuivuneen värin tai edes märän saisi pois. Öljyvärihän on nimensä mukaan hmm... rasvaliukoista. Eli meillä koulussa maali ohennetaan tärpätti-pellavaöljyseoksella. Siveltimet pestään tärpätillä ja sen jälkeen mäntysuovalla tai fairylla. Mutta tärpätti taitaa olla koiralle myrkyllistä ja haitaksi turkille.
Myöskin rasvaliukoinen syväpainomaali esipestään käsistä märkänä ruokaöljyllä, sitten fairylla, koska tavallinen käsisaippua ei irrota öljyä eikä maalia sellaisenaan. Ehkä sinun olisi pitänyt heti maalin ollessa märkää kokeilla jotain ruokaöljyä tms... En tiedä olisiko tosin toiminut... Kuivana maalia ei taida saada pois kuin mahdollisesti kuluttamalla tai ajamalla turkin.
Ei sen enempää ole tietoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26316822Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235414- 1152560
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152036Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361755Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111986- 59948
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto30861Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43856