Onko kellään täällä suurperhettä, jossa ei olisi biologisia lapsia?
Meillä on 6 lasta, kaikki adoptoituja.
Lapset ovat iältään 1,8v. 3v. 6v. 9v. 10v. ja 12v.
Olin nuoresta tytöstä asti haaveillut suurperheestä, ja olin musertua kun sain sitten tietää 21v. että en voi saada lapsia.
Olin silloin jo naimisissa ja masennuin. Silloin
mieheni ehdotti, että yrittäisimme saada adoptoitua
lapsen ulkomailta.
Siitä alkoi projektimme, ja projektimme on nyt jo kestänyt 13 vuotta, ja sen tuloksena on 6 lasta.
Olen nyt saanut sen suurperheen, mistä nuorena haaveilin, vaikken ihan tavanomaisella tavalla.
Kaikki lapset on adoptoitu venäjältä.
Suurperhe, jossa ei biologisia lapsia
9
1217
Vastaukset
- on_perhe
Perhe on perhe
jotkut perheet vain ovat tulleet yhteen erilaisella tavalla. - mehukatti
itse en voi saada biologisia lapsia kohdun poiston takia. Adoptoida en voi, koska olen sairastanut syövän. Pienestä asti haaveilin suurperheestä, vaan ei luoja suonut minulle edes yhtä!
- n111111111n
Eihän syöpä ole ehto adoptiolle niin kauan kun olet siitä parantunut.
Toinen asia olisi jos sinulla olisi viellä syöpä.
- lisää
Adoptio eikös ole aika kallista. Paljon maksoi? Itselläni on yksi lapsi ja voisin ehkä harkita adoptiotakin. Miten se järjestyy? Paljon paperisotaa? Kovat kriteerit vanhemmiksi? Työ, terveys mitä kaikkea?
- bioadoäiti
Minullakin on kuusi lasta, joista kaksi on adoptoituja. Olen saanut kuunnella kummeksuntaa, miksi adoptoida, kun "omiakin" saa. Meillä vaan tämä on mennyt näin. kaikki lapset ovat rakkaita,sekä meille vanhemmille, että toisilleen. Onnea sinulle suuren perheen kanssa, vaikka minusta kyllä tuntuu, että ei kuusi lasta vielä ole kovin paljon :)
- onko
lasten saaminen teille projekti? anteeksi vaan, mutta kuulostat samalta, kuin jotkun biolasten äidit, jotka haluavat aina vaan lisää. äiti on raskaana jatkuvasti, kun se on niin ihana olotila ja ihanaa kun on aina vauva talossa. jäikö sinulle joku adoptiohuuma päälle? aina pitää olla uusi tulossa?
- vai onko niin tylsää
taidat olla oikea pilkun n....a,kun tartuit projekti sanaan.Eiköhän raskaanaoleminen,vauvat ja adoptiokin saa olla KIVAA,että sitä voi haluta enemmänkin kuin yhden.Vai tarkotuksesi taisikin olla loukata!
- äitee +4
kyllä kuuden adoptiolapsen hankkiminen on jo projekti! Yhdenkin adoptiolapsen saanti on projekti verrattuna tavalliseen raskauteen saati sen uusiminen kuudesti..
Lasten hankinnassa ja tarkoituksella käytän tuota sanaa, on sellainen vänkä asia että niitä tulee joillekkin pyytämättä, mutta muut joutuvat tekemään asian eteen tiettyjä temppuja pimeässä vällyjen alla. Teko on silloin harkittu ja tulos on haluttu.
Jos lapsia hankittaisiin järjen voimalla niin sukupuuttoon olisi kuoltu sillä eihän siinä ole mitään järkeä! Kaksin on helpompaa, vaurautta ja vapautta mennä ja tulla. Silti joku haluaa kokea sen saman asian uudelleen, joku ahdistuu kun kotona ei ole lapsia jne. Miksi itse raskauteen kykenemätön ei olisi yhtä oikeutettu isoon erheeseen kuin sellainen joka sen saa kotikutoisesti pyöräyttämällä yhden per vuosi? Samat motiivit on molemmilla emoilla..
Miksi ei saisi olla vauvaa talossa jos vanhemmatkin lapse thoidetaan hyvin? Kirjoittaja jo kertoo halunneensa ison perheen ei vauvaa taloon jatkuvasti. Mikään ei ole niin ihana kuin oma pieni vastasyntynyt, mutta neljästi se minulle riitti, monelle riittää puolet vähemmän joten olenko friikki? - bioadoäiti
äitee +4 kirjoitti:
kyllä kuuden adoptiolapsen hankkiminen on jo projekti! Yhdenkin adoptiolapsen saanti on projekti verrattuna tavalliseen raskauteen saati sen uusiminen kuudesti..
Lasten hankinnassa ja tarkoituksella käytän tuota sanaa, on sellainen vänkä asia että niitä tulee joillekkin pyytämättä, mutta muut joutuvat tekemään asian eteen tiettyjä temppuja pimeässä vällyjen alla. Teko on silloin harkittu ja tulos on haluttu.
Jos lapsia hankittaisiin järjen voimalla niin sukupuuttoon olisi kuoltu sillä eihän siinä ole mitään järkeä! Kaksin on helpompaa, vaurautta ja vapautta mennä ja tulla. Silti joku haluaa kokea sen saman asian uudelleen, joku ahdistuu kun kotona ei ole lapsia jne. Miksi itse raskauteen kykenemätön ei olisi yhtä oikeutettu isoon erheeseen kuin sellainen joka sen saa kotikutoisesti pyöräyttämällä yhden per vuosi? Samat motiivit on molemmilla emoilla..
Miksi ei saisi olla vauvaa talossa jos vanhemmatkin lapse thoidetaan hyvin? Kirjoittaja jo kertoo halunneensa ison perheen ei vauvaa taloon jatkuvasti. Mikään ei ole niin ihana kuin oma pieni vastasyntynyt, mutta neljästi se minulle riitti, monelle riittää puolet vähemmän joten olenko friikki?Minusta molemmat tavat sada lapsi, sekä synnyttäminen, että adoptoiminen ovat niin 100% ihana tapa saada lapsi. biologiset lapseni ovat kasvaneet sydämeni alla ja adoptiolapseni ovat kasvaneet sydämessäni. Kun heidät olen ensikerran saanut syliini, on sydämeni ollut täynnä äidinrakkautta omaa lastani kohtaan. SInulle kuuden adoptiolapsen äiti toivon onnea ja ihanuutta (niihin känkkäränkkäpäiviinkin) omien rakkaitten lastesi kanssa. Ole ylpeä perheestäsi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1201050
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.131963- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837