hermeliini vai kääpiöluppa?

kumpi on parempi, hermeliini vai kääpiöluppa?perusteluja kaivataan!
9478
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Suosittelen kääpiöluppaa, koska se on luonteeltaan rauhallisempi, ei puolusta reviiriä ihmistä kohtaan, saattaa viihtyä sylissä, kesyyntyy helpommin ja on muutenkin suloisemman näköinen

Äänestä

Itse pidän enemmän hermeliineistä, koska ne ovat pienempiä. Nykyisistä tosin tuo toinen on ylisuuri ja toinen taas sitten todellinen kääpiö, nyt parivuotinaanakin n. 680 grammainen.

Kumpikaan nykyisistä ei puolusta häkkiään, vaikka toinen on naaras.

Äänestä

on parempi hankinta, koska ne ovat ainakin omasta kokemuksesta rauhallisenpia ja kesympiä. Itselläni on kääpiöluppa ja leijonanharjaskani ja kääpiö luppa paljon kesympi. Edellinen kaniki oli kääpiöluppa ja tosi kesy. Suosittelen lämpimästi kääpiöluppaa.

Äänestä

ei voi sanoa että joku rotu on toista parempi, varsinkaan kun on kyse samasta eläimestä. oman kokemuksen perusteella lupat ehkä vähän rauhallisempia ja rohkeampia, hermeliinit enemmän meneviä. MUTTA poikkeuksia löytyy varmasti!

Äänestä

Meillä ainakin hermeliini on kaikista kesyin ja eniten sylipupu, ei puolusta lainkaan reviiriään vihaisesti tms. Leijonanharjas ja kääpiöluppa ovat paljon arempia ihmistä kohtaan.

Äänestä

moi! itselläni on molemmat mutta oli vaikea valita.luppakorvat on itseni mielestä ehkä hieman söpömpiä´mutta en tarkoita sitä etteikö hermeliinit olisi ihania mutt kannatan hermeliinia kuitenkin koska kääpiö kanit elää vähemmän aikaa kui muut. se oli mun neuvo oon 12 vuotias mutta oon koko ikäni rakastanut jyrsijöitä ja jänis lemmikkejä mutta hermeliinit elää pidempään ilman sairauksia kuin kääpiöt.=)

Äänestä

moi! lisäys vielä äskeiseen moni väittää luppa korvan olevan kesympi mutta se johtuu sinusta itsestäsi kuinka paljon rakastan kaniasi jos todella syleilet sitä ja ulkoilutat sitä sekä olet hyvää seuraa kanillesi niin se tottuu sinuu ja rakastaa sinua yhä enemmän!=) suosittelen hermeliiniä pidempi ikä ja saattaa olla hieman pienempi tai siis se on pienempi kaikkien tai useampien mielestä luppa korvasta ne korvat tekee siitä söpömmän.=)

Äänestä

Minä suosittelisin kääpiöluppaa, ovat rauhallisempia ja tottuvat ihmiseen paremmin sekä iki ihanat luppakorvat

Äänestä

Jos olet hankkimassa ensimmäistä kania, itse suosittelen kääpiöluppaa rauhallisuuden takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sekaisin kirjoitti:

kumpi on parempi, hermeliini vai kääpiöluppa?perusteluja kaivataan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu